more_horiz

"Niemcy zaczęli reorientować swoje decyzje". Kozłowski o dodatkowych Patriotach w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 18:00
- Niemcy zaczęli reorientować swoje decyzje i chyba już uzmysłowili sobie, że jesteśmy jedną przestrzenią, która powinna bronić się przed agresorem, który atakuje Ukrainę. Konsekwencje ewentualnego ataku przeciwko Polsce dotykałyby także rząd w Berlinie - skomentował w Polskim Radiu 24 Artur Kozłowski z WSB.
Niemcy zaczęli reorientować swoje decyzje - ocenił Artur Kozłowski z WSB
Niemcy zaczęli reorientować swoje decyzje - ocenił Artur Kozłowski z WSBFoto: jgorzynik/ Shutterstock

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że Niemcy potwierdzili chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce, przy granicy z Ukrainą. Po rozmowie telefonicznej ze swoją niemiecką odpowiedniczką zaznaczył, że "do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować".

Do tej sprawy odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Artur Kozłowski z WSB. Jak ocenił, Niemcy to najsilniejsze państwo europejskie pod względem gospodarczym, ale nie militarnym. - Jest tak dlatego, że kwestie militarne zostały odłożone na bok i Niemcy mierzą się z szeregiem wyzwań oraz próbują sobie to poukładać - skomentował.

Gość audycji zwrócił uwagę, że rosyjska napaść na Ukrainę nastąpiła w niedługim czasie po tym, jak w Berlinie sformułował się nowy rząd z kanclerzem Olafem Scholzem na czele. - On początkowo nie odnajdywał się w nowej sytuacji geopolitycznej. Ona była trudna dla rządu niemieckiego, który jeszcze liczył na kolejny projekt energetyczno-ekonomiczny, który miał spowodować, że w Rosji nastąpią przemiany. Tak się nie stało - podkreślił.

Niemcy zmieniają podejście

Ekspert przypomniał także głośną niemiecką zapowiedź dotyczącą realizacji inwestycji we własną obronę na poziomie 100 mld euro. Dodał również, że do tej pory Niemcy bardzo mozolnie wywiązywali się z deklarowanych zobowiązań, między innymi względem Ukrainy. - Było to bardzo frustrujące. Pamiętamy przecież, że Wołodymyr Zełenski nie wpuścił prezydenta Niemiec, gdy ten chciał go odwiedzić - wskazał, dodając, że Berlin miał także nieporozumienia z naszym krajem.

- Niemniej jednak - powoli, ale w dobrym kierunku - Niemcy zaczęli reorientować swoje decyzje i chyba już uzmysłowili sobie, że jesteśmy jedną przestrzenią, która powinna bronić się przed rzeczywistym agresorem, który atakuje Ukrainę. Ale jest niebezpieczny także dla interesów Unii Europejskiej i NATO, a konsekwencje ewentualnego, celowo wymierzonego, nawet pojedynczego, ataku przeciwko Polsce dotykałoby także rząd w Berlinie - ocenił.

- Stąd propozycje, jakie ostatnio wpłynęły, należy uznać za świadomość konieczności wspólnej obrony przestrzeni europejskiej, w tym Polski - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:05 PR24_mp3 2022_11_22-16-48-46.mp3 Artur Kozłowski o niemieckich kwestiach militarnych ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Artur Kozłowski (WSB)

Data emisji: 22.11.2022 r.

Godzina: 16:48

ng

Zobacz także

Zobacz także