more_horiz

System Patriot w Polsce. Cielma: to się dzieje, wreszcie nie musimy narzekać

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 10:09
- Faktycznie można powiedzieć, że w końcu nie musimy tylko narzekać, mówić o tym, że coś jest planowane. Te ostatnie tygodnie powodują to, że już możemy bardziej komentować to, co się wydarzyło, a nie tylko to, co jest zapisane na papierze - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej", komentując trwającą integrację systemów rakietowych Patriot w ramach programu obrony powietrznej "Wisła". Gośćmi "Cafe armii" byli także Juliusz Sabak z Defence24.pl i Bartosz Głowacki z magazynu "Raport".
Polska kupuje systemy przeciwlotnicze Patriot w ramach budowy wielopoziomowej zintegrowanej obrony powietrznej
Polska kupuje systemy przeciwlotnicze Patriot w ramach budowy wielopoziomowej zintegrowanej obrony powietrznejFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

Polska konstruuje wielopoziomowy zintegrowany system obrony powietrznej. W ramach programu o kryptonimie "Wisła" trwa obecnie integrowanie pierwszych dostarczonych do Polski wyrzutni rakiet Patriot. W Polskim Radiu 24 mówili o tym Juliusz Sabak, Bartosz Głowacki i Mariusz Cielma.

Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej" stwierdził, że "zbieramy plony tego, co zostało zasiane, podpisane już prawie pięć lat temu". - Faktycznie można powiedzieć, że w końcu nie musimy tylko narzekać, mówić o tym, że coś jest planowane. Te ostatnie tygodnie powodują to, że już możemy bardziej komentować to, co się wydarzyło, a nie tylko to, co jest zapisane na papierze - mówił Cielma.

Juliusz Sabak z Defence24.pl stwierdził, że jest pozytywne to, co dzieje się w ramach programu "Wisła", jednak "z utęsknieniem czeka na następne fazy", bo to, co w tej chwili przyjmuje polskie wojsko, to "dopiero przygrywka". - Z tego co pamiętam, to jeśli chodzi o drugą fazę, to nadal utknęliśmy gdzieś w negocjacjach, ustaleniach itd. A to jednak jest ważne, żebyśmy mieli więcej niż te dwie jednostki ogniowe, bo potrzebujemy tych systemów sporo, jeśli się nastawiamy na takie zagrożenia, jakie widzimy na Ukrainie - mówił Sabak.

Bartosz Głowacki z magazynu "Raport" podkreślił, że punktem zwrotnym w rozwoju programu "Wisła" będą strzelania, które mają zacząć się za pół roku. Jego zdaniem, jeśli wszystko pójdzie dobrze, "bez problemu będzie można przejść do II fazy". - Jeżeli nie, to chyba będzie trzeba dopracować konfigurację II etapu "Wisły" - mówił Głowacki. Dodał, że także za te pół roku mają być sprawdzane i zgrywane z całym systemem pierwsze elementy programu Narew. - To będą kluczowe miesiące dla polskiej obrony powietrznej - zaznaczył.

Goście audycji rozmawiali także o pozostałych zakupach polskiej armii w ramach modernizacji sił zbrojnych.

Czytaj również:

System rakietowy Patriot. Oprac. PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz System rakietowy Patriot. Oprac. PAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:34 PR24_mp3 2022_10_22-08-34-59_CA.mp3 Publicyści i eksperci o programie "Wisła" i systemie Patriot ("Cafe armia" / PR24)

* * *

Audycja: "Cafe armia"
Prowadzi: Angieszka Drążkiewicz
Goście: Juliusz Sabak (Defence24.pl), Bartosz Głowacki ("Raport", "Skrzydlata Polska"), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa", DziennikZbrojny.pl)
Data emisji: 22.10.2022
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także