more_horiz

Wizyta Zełenskiego w USA. Dr Rodkiewicz: jest w stanie dużo wynegocjować

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 17:31
- Jest szansa, że bezpośrednie spotkania Wołodymyra Zełenskiego zaowocują kolejnymi dostawami broni. Tym bardziej że tutaj wszystko toczy się o rozgrywkę zimową - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Dr Rodkiewicz ocenia, że Wołodymyr Zełenski wynegocjuje duże dostawy broni
Dr Rodkiewicz ocenia, że Wołodymyr Zełenski wynegocjuje duże dostawy broniFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Prezydent Ukrainy ma dzisiaj złożyć wizytę w Waszyngtonie. To pierwsza zagraniczna podróż Wołodymyra Zełenskiego od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Oczekuje się, że w czasie wizyty polityka w Białym Domu prezydent USA Joe Biden ogłosi nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartą 2 miliardy dolaróww której znajdą się m.in. zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot.

Broń dla Ukrainy

Dr Witold Rodkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że jego zdaniem prezydent Ukrainy wynegocjuje więcej niż tylko baterie Patriot. - Wołodymyr Zełenski jest dosyć dobrym graczem, jeśli chodzi o PR i wywieranie presji moralnej i politycznej. Jest szansa, że jego bezpośrednie spotkania zaowocują kolejnymi dostawami broni. Tym bardziej że tutaj wszystko toczy się o rozgrywkę zimową - powiedział.

- Wiadomo, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy. Sensowne byłoby ze strony ukraińskiej wyprzedzenie tej ofensywy. Do tego potrzebne są dostawy sprzętu. Zwłaszcza ciężkiego i dalekosiężnego - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył jednocześnie, że mimo wszystko Stany Zjednoczone nie chcą przekazywać broni, która mogłaby zostać wykorzystana do ataku na Rosję. - Myślę, że USA cały czas się obawiają Rosji. To obawa przed przekazaniem Ukrainie broni dalekiego zasięgu - powiedział.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:40 PR24 2022_12_21-16-48-23.mp3 Dr Witold Rodkiewicz o polityce USA względem wojny na Ukrainie (Świata pogląd)

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Witold Rodkiewicz (OSW)

Data emisji: 21.12.2022 r.

Godzina: 16.48

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także