X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Okrzyknięto ją skończoną i doskonałą śpiewaczką". Magdalena Merta o Jadwidze Szayer

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:00
- Nazywano ją często królową koloratury, była niezwykle utalentowaną śpiewaczką - tak o Adzie Sari mówiła Magdalena Merta. Współautorką audycji była Maryna Miklaszewska.
Ada Sari
Ada SariFoto: Polona/domena publiczna

Ada Sari, właśc. Jadwiga Szayer (ur. 29 czerwca 1886 w Wadowicach, zm. 12 lipca 1968 w Aleksandrowie Kujawskim) - polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy, aktorka, pedagog.

Autorki audycji przypomniały, że byłą ona córką adwokata Edwarda Szayera i Franciszki z Chybińskich. Gdy miała trzy lata, jej ojciec przeniósł się wraz z rodziną do Starego Sącza, gdzie otworzył kancelarię adwokacką, a wkrótce został burmistrzem i pełnił tę funkcję przez siedemnaście lat.

"Nie założyła rodziny"

Ada Sari 1200.png
Ada Sari – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych świata

Jadwiga Szayer po ukończeniu podstawowej edukacji studiowała muzykę i śpiew w Cieszynie i Krakowie. W 1905 została przyjęta do Prywatnej Szkoły Muzycznej hrabiny Pizzamano w Wiedniu. Kolejne lata to dalsze studia wokalne w Mediolanie. Występowała w teatrze w Rzymie, a następnie na największych scenach operowych świata (La Scala w Mediolanie, Carnegie Hall w Nowym Jorku), podobnie jak jej przyjaciółka Stanisława Zawadzka. Odbyła tournée po świecie. Miała repertuar złożony z najwybitniejszych oper świata. Śpiewała największe partie koloraturowe.

- Nigdy nie założyła rodziny, choć utrzymywała kontakt z rodzinami swoich dwóch braci całkowicie poświęciła się sztuce. To był jej wybór - przypomniała Magdalena Merta, dodając, że po raz pierwszy w Polsce wystąpiła w 1914 r. Podkreśliła też, że Ada Sari została "królową koloratury", okrzyknięto ją "skończoną i doskonałą śpiewaczką".

W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie i poświęcała się pracy pedagogicznej. Jej uczennicami były Halina Mickiewiczówna de Larzac, Bogna Sokorska, Urszula Trawińska-Moroz, Nina Stano, Maria Fołtyn, Zdzisława Donat, Lidia Kłobucka. Po wojnie na krótko wróciła na scenę operową, ale przede wszystkim uczyła młodych, najpierw w Konserwatorium Krakowskim, a później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

Posłuchaj
20:47 _PR24_AAC 2020_12_19-08-05-46.mp3 M. Merta i M. Miklaszewska o Adzie Sari ("Polki")

Audycja: "Polki" 

Prowadzący: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Data emisji: 19.12.2020

Godzina: 08.06

Czytaj także

"Nie ma śpiewaków idealnych". Piotr Beczała mówi o karierze, inspiracjach oraz planach na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:11
- Nie ma idealnych śpiewaków, ponieważ znajdujemy się w takim świecie, gdzie komuś coś się podoba, a komuś mniej. Tutaj nie ma czegoś takiego jak w skokach narciarskich czy w Formule 1 - kto pierwszy przekroczy metę, ten wygrywa - mówił w rozmowie z Polskim Radiem laureat Nagrody Mediów Publicznych Piotr Beczała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strenger i Franczak o powrocie do dzieciństwa, oderwaniu się od rzeczywistości i granicach błędu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:40
W "Galerii Sztuki Wozownia" w Lublinie trwają wystawy online "Kolorowych snów" i "Margines błędu". W rozmowie z Katarzyną Cygler autorki wystaw: Nikola Strenger i Magdalena Franczak opowiedziały o pracy nad nimi, genezie pomysłów i idei przekazu.
rozwiń zwiń