"Miała naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem świętych". Dr Maciej Korkuć o św. Kindze

- To nie było żadnym dziwactwem, to było wpisane w ówczesną duchowość, kiedy starano się na bazie pracy nad sobą - również u elit dworskich - dążyć do odnowy Kościoła, który przez całe wieki przechodził przez fale wznoszące i przez upadki, z których się podnosił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć o św. Kindze, księżnej krakowskiej i sandomierskiej, która według legendy przywiozła do Polski sól.

2021-09-25, 08:31

"Miała naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem świętych". Dr Maciej Korkuć o św. Kindze
Sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu. Foto: Anna Gomolka/Forum

Św. Kinga była węgierską królewną z dynastii Arpadów. - Warto powiedzieć, czym w ogóle była dynastia Arpadów w historii Węgier i najprościej ją przyrównać do naszych Piastów. (…) Potomkowie Arpadów rządzili Węgrami przez wiele wieków – tłumaczył dr Maciej Korkuć.

Powiązany Artykuł

zawacka 1200.jpg
Jedyna kobieta wśród cichociemnych. Historia gen. Elżbiety Zawackiej ps. Zo

Gość Magdaleny Merty był pytany o historię małżeństwa św. Kingi - Nie należy mylić aktu zaręczyn z rzeczywistym pożyciem małżeńskim - mówił, nawiązując do bardzo wczesnych zaręczyn królewny.


Posłuchaj

Dr Maciej Korkuć o św. Kindze, księżnej krakowskiej i sandomierskiej ("Polki"/PR24) 22:50
+
Dodaj do playlisty

 

- Kinga jako bardzo młoda dziewczynka przybyła do Polski - dodał. - Wychowywała się na dworze księcia Bolesława, była wychowywana przez babkę księcia i jego starszą siostrę. Z tego, co wiemy, to właśnie od nich Kinga przejęła swoją naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem św. Klary i św. Franciszka - nad ich skromnością, ich wskazówkami postępowania dotyczącymi pracy nad sobą, dotyczącymi opanowania ziemskich skłonności i zmysłów oraz poświęcenia Bogu.

REKLAMA

Czytaj również:

- Małżeństwo Kingi, było związkiem, które możemy nazwać "białym", bowiem św. Kinga ślubowała zostać dziewicą.

- To nie było żadnym dziwactwem, to było wpisane w ówczesną duchowość, kiedy starano się na bazie pracy nad sobą - również u elit dworskich - dążyć do odnowy Kościoła, który przez całe wieki przechodził przez fale wznoszące i przez upadki, z których się podnosił - podkreślił dr Maciej Korkuć.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzi: Magdalena Merta
Gość: dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie
Data emisji: 25.09.2021
Godzina emisji: 08.06

REKLAMA

PR24/ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej