X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ciągle nie usłyszeliśmy przeprosin". Jan Śpiewak o szczepieniach poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 18:41
- Myślę, że ta cała sytuacja pokazuje jak w soczewce pewne zachowania, pewne mechanizmy, to jak nasze państwo funkcjonuje, jak funkcjonuje nasze społeczeństwo. (...) Polacy gdzieś to widzą, gdzieś to czują, a teraz faktycznie mieli szansę kogoś złapać za rękę - mówił w Polskim Radiu 24 aktywista, społecznik, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: PR24/AK

Od kilku dni media informują o szczepieniach osób spoza tzw. grupy zero na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Początkowo mówiło się o grupie kilkunastu osób, głównie aktorów. Obecnie wiadomo już, że jest to nawet kilkadziesiąt osób, w tym biznesmeni, przedsiębiorcy, politycy, a nawet były kapitan SB. Sprawę już na początku skomentował Jan Śpiewak, który stwierdził, że zaszczepieni poza kolejnością celebryci powinni przeprosić oraz zaangażować się w walkę z pandemią w formie wolontariatu. Spotkała go za to fala hejtu. W audycji "Pro publico" mówił o tym, jak sobie z hejtem radzi oraz o całym zjawisku społecznym, którego przykładem jest owe szczepienie poza kolejnością.

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

"Pewne mechanizmy pokazane jak w soczewce"

Gość PR24 podkreślił, że jego hejt nie rusza, bo "ma grubą skórę". Przypomniał, że atakowany, a także pozywany do sądów jest od dawna i już nawet swoich spraw sądowych nie liczy. Zaznaczył równocześnie, że jego słowa o szczepieniach wywołały atak dlatego, że zabolały tych, do których były skierowane. A zabolały, bo były celne.

- Myślę, że ta cała sytuacja pokazuje jak w soczewce pewne zachowania, pewne mechanizmy, to jak nasze państwo funkcjonuje, jak funkcjonuje nasze społeczeństwo. Taki odzew był na te słowa, bo Polacy gdzieś to widzą, gdzieś to czują, a teraz faktycznie mieli szansę kogoś złapać za rękę - mówił Jan Śpiewak.

Dodał przy tym, że tłumaczenia osób, które zostały zaszczepione poza kolejnością, są naprawdę zabawne. - I niestety ciągle jest pełne wyparcie, ciągle nie usłyszeliśmy słowa "przepraszam", nie usłyszeliśmy słów skruchy, nie było żadnego zadośćuczynienia - podkreślił.

Czytaj również:

"Feudalne zależności"

WUM forum 1200.jpg
"Stanowczo dementujemy nieprawdziwe informacje". NFZ i ARM o rzekomym zaangażowaniu w szczepienia poza kolejnością

Jan Śpiewak sprawę szczepień poza kolejnością odniósł do sposobu funkcjonowania państwa. Jak wyjaśnił, wszystko toczy się wokół szeroko rozumianej inteligencji, z której wywodzić się ma elita. Tę warstwę aktywista określił mianem "post-feudalnej", dodając, że mówi to jako socjolog.

- Nasze państwo ciągle jest zorganizowane wokół takich feudalnych zależności, gdzie właśnie koneksje, gdzie znajomości, gdzie ten kapitał społeczny odgrywa podobną rolę - mówił. Zapytany, czy to pozostałość po PRL-u odparł, że są to "starsze rzeczy", chociaż "PRL pewne rzeczy wzmocnił i uwypuklił".

- Mamy faktycznie ten podział na dwie klasy w Polsce: panów i chamów. I Krystyna Janda czy rektor WUM-u zachowują się jak tacy hrabiowie, udzielni panowie feudalni, którzy z urodzenia są predystynowani do tego, żeby pełnić jakieś funkcje i mieć od strony społeczeństwa dodatkowe prawa. To zresztą pan Jaśkowiak, prezydent Poznania, powiedział, że naród musi chronić swoje elity i miały one prawo się zaszczepić w pierwszej kolejności właśnie z tego tytułu, że są bardzo zasłużone - wyjaśnił Jan Śpiewak.

Posłuchaj
24:31 _PR24_AAC 2021_01_10-16-34-45_Śpiewak.mp3 Jan Śpiewak o szczepieniach poza kolejnością na WUM ("Pro publico" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Pro publico"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Jan Śpiewak (przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa)
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Boroń-Kaczmarska: chęć zaszczepienia się wyraża blisko 100 proc. pracowników ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 20:29
- Pozostało 200 osób, by zaszczepić wszystkich pracowników krakowskiego szpitala, w którym pracuję - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczucie chaosu". Paweł Badzio o problemach z przebiegiem szczepień w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 23:25
- Niepokojące są m.in. rozmowy Angeli Merkel z Władimirem Putinem dotyczące współpracy w opracowaniu europejsko-rosyjskiej szczepionki (...) Chaos jest dosyć duży i należałoby go wreszcie opanować na jakimś szczeblu UE - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio (Gazeta Obywatelska).
rozwiń zwiń