X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:24
- Możemy odnieść wrażenie, że grupa osób uznała, że obowiązek czekania na swoją kolej w procesie szczepienia jest czymś uwłaczającym w ich pozycji i stąd decyzja o tym, by zaszczepić się poza kolejką, wykorzystując kontakty z rektorem czy też władzami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Prof. Włodzimierz Bernacki
Prof. Włodzimierz BernackiFoto: PR24/Adam Koniecki

O sprawie szczepień celebrytów i polityków na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jako pierwsi poinformowali w mediach społecznościowych studenci tej uczelni.

Błażej Spychalski 1200.jpg
Spychalski: gdyby prezydent zaszczepił się poza kolejnością, opozycja natychmiast rozpętałaby aferę

Prof. Włodzimierz Bernacki komentował sytuację sczepień poza kolejnością. - Bardzo wiele o ludziach możemy dowiedzieć się nie w czasach kiedy jest miło i przyjemnie, ale w momentach trudnych. W takich momentach wychodzi małość i egoizm, lęki i obawy zaczynają kierować ludźmi, w tym wypadku przed pewną grupa towarzyską, która uznała, że „ja” jest przed wszystkimi innymi, a moje dobro jest nadrzędne wobec dobra ogółu - ocenił.

"Będą testy przesiewowe wśród nauczycieli" 

Wiceminister edukacji odniósł się do planów powrotu ewentualnego powrotu klas 1-3 do szkół. - Decyzja zostanie podjęta jutro. Jednocześnie z niepokojem zarówno ja, jak i inni członkowie ministerstwa, spoglądamy na wysoce niepokojące dane dotyczące zachorowań na koronawirusa. Każdorazowo decyzja dotycząca powrotu do szkoły musi mieć na uwadze wzrost zakażeń, także ci, którzy wracają do szkół, zarówno dzieci, rodzice jak i kadra, muszą być odpowiednio wcześniej poinformowani o możliwości powrotu do zwykłego trybu nauczani, tak by mogli się do tego przygotować. Ministerstwo podjęło także działania zmierzające do przeprowadzaniu testów przesiewowych wśród nauczycieli - zaznaczył.

Przemysław Czarnek 1200.jpg
Minister edukacji i nauki: chcemy dzieciom dać szansę na powrót do szkół

"Nauczyciel ma być autorytetem"

Profesor komentował także stan edukacji w polskich szkołach. - Współczesna szkoła, jej model , który ukształtował się na przełomie wieku, reforma związana z wprowadzeniem gimnazjów, model przeniesiony wówczas do Polski, kształceniem w duchu czysto utylitarnym, spowodował, że szkoła przestała wychowywać i pełnić rolę formacyjną, budującą głębokie przywiązanie z jednej strony do kodu kulturowego, a więc chrześcijaństwa, a z drugiej do tradycji narodowej. Nauczyciel miał przestać pełnić rolę autorytetu, odwoływać się do systemu wartości. To był podstawowy błąd - stwierdził.

Posłuchaj
25:26 _PR24_AAC 2021_01_06-13-33-38.mp3 06.01.2021 prof. Włodzimierz Bernacki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Nauczyciel ma być autorytetem jeżeli chodzi  o wiedzę, ale i w wymiarze etycznym, pokazywać system wartości właściwy dla tej przestrzeni kulturowej, w której ukształtował się naród polski przez kolejne pokolenia, przez wpływ zarówno Kościoła, jak i tradycji narodowej, tradycji wolności i tolerancji, ale także tradycji prawnej, wedle której pytamy, czy normy nie są sprzeczne z prawem naturalnym - dodał prof. Włodzimierz Bernacki.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: prof. Włodzimierz Bernacki

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka

Czytaj także

"Mamy deficyt wzajemnego zaufania, a to jest następny w nie cios". Karnowski o szczepieniu celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:22
- Ta sprawa sięga do 1944 roku, bo tam datować można takie poczucie pewnych grup, że one są właścicielami Polski, że oni są tutaj panami, że wszystko inne jest płynne - systemy polityczne, rządy - to się wszystko zmienia - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Michał Karnowski, odnosząc się do szczepienia celebrytów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadziwia bezczelność". Jadwiga Wiśniewska o szczepieniu aktorów i polityków poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 16:11
- Całe towarzystwo zachowało się w sposób zawstydzający i niegodny - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odroczone i długotrwałe skutki pandemii". Psycholog o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:15
- Będziemy obserwować narastanie liczby dzieci potrzebujących ingerencji psychologa, a czasem psychiatry. Między innymi dlatego, że nie dostają one w rodzinach tego, co mogłoby łagodzić skutki izolacji od środowiska szkolnego i rówieśniczego -  mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń