"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością

- Możemy odnieść wrażenie, że grupa osób uznała, że obowiązek czekania na swoją kolej w procesie szczepienia jest czymś uwłaczającym w ich pozycji i stąd decyzja o tym, by zaszczepić się poza kolejką, wykorzystując kontakty z rektorem czy też władzami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, senator Prawa i Sprawiedliwości.

2021-01-06, 15:24

"Wychodzi małość i egoizm". Prof. Bernacki o szczepieniach poza kolejnością
Prof. Włodzimierz Bernacki. Foto: PR24/Adam Koniecki

O sprawie szczepień celebrytów i polityków na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jako pierwsi poinformowali w mediach społecznościowych studenci tej uczelni.

Powiązany Artykuł

Błażej Spychalski 1200.jpg
Spychalski: gdyby prezydent zaszczepił się poza kolejnością, opozycja natychmiast rozpętałaby aferę

Prof. Włodzimierz Bernacki komentował sytuację sczepień poza kolejnością. - Bardzo wiele o ludziach możemy dowiedzieć się nie w czasach kiedy jest miło i przyjemnie, ale w momentach trudnych. W takich momentach wychodzi małość i egoizm, lęki i obawy zaczynają kierować ludźmi, w tym wypadku przed pewną grupa towarzyską, która uznała, że „ja” jest przed wszystkimi innymi, a moje dobro jest nadrzędne wobec dobra ogółu - ocenił.

"Będą testy przesiewowe wśród nauczycieli" 

Wiceminister edukacji odniósł się do planów powrotu ewentualnego powrotu klas 1-3 do szkół. - Decyzja zostanie podjęta jutro. Jednocześnie z niepokojem zarówno ja, jak i inni członkowie ministerstwa, spoglądamy na wysoce niepokojące dane dotyczące zachorowań na koronawirusa. Każdorazowo decyzja dotycząca powrotu do szkoły musi mieć na uwadze wzrost zakażeń, także ci, którzy wracają do szkół, zarówno dzieci, rodzice jak i kadra, muszą być odpowiednio wcześniej poinformowani o możliwości powrotu do zwykłego trybu nauczani, tak by mogli się do tego przygotować. Ministerstwo podjęło także działania zmierzające do przeprowadzaniu testów przesiewowych wśród nauczycieli - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

Przemysław Czarnek 1200.jpg
Minister edukacji i nauki: chcemy dzieciom dać szansę na powrót do szkół

"Nauczyciel ma być autorytetem"

Profesor komentował także stan edukacji w polskich szkołach. - Współczesna szkoła, jej model , który ukształtował się na przełomie wieku, reforma związana z wprowadzeniem gimnazjów, model przeniesiony wówczas do Polski, kształceniem w duchu czysto utylitarnym, spowodował, że szkoła przestała wychowywać i pełnić rolę formacyjną, budującą głębokie przywiązanie z jednej strony do kodu kulturowego, a więc chrześcijaństwa, a z drugiej do tradycji narodowej. Nauczyciel miał przestać pełnić rolę autorytetu, odwoływać się do systemu wartości. To był podstawowy błąd - stwierdził.

REKLAMA

Posłuchaj

06.01.2021 prof. Włodzimierz Bernacki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:26
+
Dodaj do playlisty

- Nauczyciel ma być autorytetem jeżeli chodzi  o wiedzę, ale i w wymiarze etycznym, pokazywać system wartości właściwy dla tej przestrzeni kulturowej, w której ukształtował się naród polski przez kolejne pokolenia, przez wpływ zarówno Kościoła, jak i tradycji narodowej, tradycji wolności i tolerancji, ale także tradycji prawnej, wedle której pytamy, czy normy nie są sprzeczne z prawem naturalnym - dodał prof. Włodzimierz Bernacki.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: prof. Włodzimierz Bernacki

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 13.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej