more_horiz

"Była to walka o godną śmierć". Papis o powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 17:20
- Dziś pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest dla nas pamięcią tożsamościową - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.
Powstanie w getcie warszawskim trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r.
Powstanie w getcie warszawskim trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r.Foto: PAP/ARCH/DPA

16 maja 1943 roku o godzinie 20:15 dowódca niemieckich sił zbrojnych pacyfikujących powstanie w getcie warszawskim, wysadził w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem, najokazalszą i najpiękniejszą bożnicę w Polsce. Miał to być znak ostatecznego unicestwienia żydowskiej Warszawy.

Gość PR24 powiedział, że powstanie w getcie było głosem i krzykiem pokonanych o godną śmierć, nikt bowiem jak dodał, nie zakładał sukcesu i tego, że powstanie się powiedzie. - Nie było innego powodu to tego zrywu niż walka o godność, godną śmierć, nic innego nie pozostawało wtedy Żydom, którzy chwycili za broń - powiedział Jarosław Papis.


kapitulacja Niemiec 1200 free
"Stalin zażądał powtórzenia ceremonii kapitulacji Niemiec". Wenklar o różnicach w dacie zakończenia II wojny

Wartości

Odnosząc się do wartości jakie pozostały po powstaniu, powiedział że zarówno powyższe powstanie jaki i Powstanie Warszawskie, to tak naprawdę walka o godność, a wartości jakie niosły ze sobą oba powstania, pozostały do dziś.

W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim, Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów, dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.


Posłuchaj
22:41 PR24_mp3 2021_05_16-16-35-38.mp3 J. Papis o upadku powstania w getcie warszawskim ("Pro publico")

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jarosław Papis (prezes Fundacji Hatikva)

Data emisji: 16.05.2021

Godzina: 16:35  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem