more_horiz

"Trzeba w jak najbardziej racjonalny sposób pomóc jak największej liczbie ludzi". Posobkiewicz o uchodźcach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 17:45
- Powinniśmy podzielić się tym co mamy, ale rozsądnie, kiedy jest potrzeba, robić wszystko, żeby pomóc jak największej liczbie osób - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz ze szpitala MSWiA, były Główny Inspektor Sanitarny.
- Trzeba w jak najbardziej racjonalny sposób pomóc jak największej liczbie ludzi - Posobkiewicz o uchodźcach
- Trzeba w jak najbardziej racjonalny sposób pomóc jak największej liczbie ludzi - Posobkiewicz o uchodźcachFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Miliony uchodźców z Ukrainy będą potrzebowały pomocy medycznej w Polsce. Czy nasza służba zdrowia jest na to przygotowana? Gość PR24 wyjaśnił, że bariera językowa i chaos, mogą wydłużać czas potrzebny do uzyskania pomocy. Ważne jest też to, by relokacja uchodźców rozkładała się na cały kraj.

Sejm uchwalił rządową ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie znajdują się również przepisy dotyczące dostępu do publicznej służby zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia.

"Będzie też duża liczna zgonów"

Finansowanie tych świadczeń będzie zagwarantowane z budżetu państwa. Z tych świadczeń wyłączono jednak leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową, a także podanie produktów leczniczych wydawanych świadczeniobiorcom w ramach programów polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia.

- Problem polega na tym, by w jak najbardziej racjonalny sposób pomóc jak największej liczbie ludzi. Przy milionach uchodźców jakie przybędą, będzie też duża liczba zgonów. Powinniśmy podzielić się tym co mamy, ale rozsądnie, kiedy jest potrzeba, robić wszystko, żeby pomóc jak największej liczbie osób - powiedział dr Marek Posobkiewicz.

Czytaj także:

W niedzielę (13.03) w Polsce było 7.580 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia. 812 to ponowne zakażenia. Zmarło 10 kolejnych osób. W ubiegłym tygodniu odnotowano 7697 nowych zakażeń i 10 ofiar COVID-19.


Posłuchaj
23:33 _PR24_AAC 2022_03_13-16-35-48.mp3 - Trzeba w jak najbardziej racjonalny sposób pomóc jak największej liczbie ludzi - Posobkiewicz o uchodźcach ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Marek Posobkiewicz ze szpitala MSWiA, były Główny Inspektor Sanitarny

Data emisji: 13.03.2022

Godzina: 16:35 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem