more_horiz

Spółki Skarbu Państwa wspierają uchodźców. Małecki: kapitał ma narodowość

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 17:55
- Tak w czasie pandemii, taki i dzisiaj, w czasie wojny na Ukrainie, widzimy, że spółki Skarby Państwa mają głowę do biznesu, ale mają też serce do pomocy, tam gdzie ta pomoc jest potrzebna - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
Maciej Małecki
Maciej MałeckiFoto: PR24/DB

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do Polski wjechało już 2 miliony 935 tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Maciej Małecki podkreślał, że spółki Skarbu Państwa aktywnie włączyły się do pomocy uchodźcom. Wartość dotychczas podjętych działań oszacował na ponad 20 ml złotych. - Patrząc, jak w pomoc uchodźcom z Ukrainy angażują się pracownicy i zarządy spółek państwa, kolejny raz mamy dowód, jak ważne jest, że kapitał ma narodowość. W pierwszej linii pomocy dla uchodźców są te firmy, które pracują pod biało-czerwoną flagą - zauważył.

- Widzimy także, że przed nami jest długa droga, chcemy żeby pomoc ze spółek Skarby Państwa trwała, odpowiadała potrzebom uchodźców w dłuższej perspektywie czasu, ale jako rząd i politycy mamy świadomość, że wojnę na Ukrainie można zakończyć bardzo szybko, wystarczy pakiet twardych, prawdziwych sankcji wprowadzonych przez kraje UE - dodał gość audycji.

Wiceminister zwracał uwagę na kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski. - To, że dzisiaj bezpiecznie patrzymy w przyszłość pod względem dostaw surowców energetycznych, że nie boimy się rosyjskich szantaży, a Polska wręcz namawia inne kraje Europy Zachodniej do twardej gry z Putinem, zablokowania ropy i gazu z Rosji, to jest wielka zasługa spółek Skarbu Państwa, które zapewniają Polakom bezpieczeństwo energetyczne - przypominał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Maciej Małecki ocenił, że Polska jest wzorem niesienia pomocy uchodźcom, którzy są w potrzebie. - Polskie państwo w odróżnieniu od innych krajów nie organizuje obozów dla uchodźców, uchodźcy trafili do polskich domów, tu znaleźli bezpieczne schronienie, Polacy otworzyli swoje serca i drzwi swoich domów na uchodźców z Ukrainy. W tym wszystkim pomaga polskie państwo, bardzo szybko przygotowaliśmy rozwiązania na poziomie rządu, które w formie konkretnych ustaw trafiły do Sejmu, gdzie zostały przyjęte - stwierdził i przypominał, że o dwa miesiące została wydłużona pomoc finansową dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Zobacz także:

Ponad 7 tysięcy uchodźców z Ukrainy przyjmą dziś na świątecznych śniadaniach polskie hotele. Wielkanoc obchodzą dzisiaj Kościół greckokatolicki i Kościoły prawosławne. Na śniadanie zaproszą we współpracy z Caritas Polska obiekty Polskiego Holdingu Hotelowego, który jest spółką z kapitałem należącym w 100 procentach do Skarbu Państwa.

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Maciej Małecki

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem