more_horiz

Rola ojca w życiu dzieci. Prof. Sroczyńska: jest kimś kto pokazuje drogę w życiu, pokazuje cele

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 17:20
- Jeśli w domu nie ma wzorca ojca, dziecko sięga po niego np. poprzez sferę filmu czy Internetu - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Sroczyńska, socjolog rodziny z UKSW w Warszawie.  
Rola ojca w życiu dzieci. Prof. Sroczyńska: jest kimś kto pokazuje drogę w życiu, pokazuje cele
Rola ojca w życiu dzieci. Prof. Sroczyńska: jest kimś kto pokazuje drogę w życiu, pokazuje celeFoto: shutterstock.com/Zoteva

Relacje z ojcami, to jedne z najważniejszych w życiu więzi jakich doświadczamy. Kształtują nas w dzieciństwie, a gdy są dobre, pomagają w życiu dorosłym. Jak o nie dbać? Czy Polacy mają dobre relacje z ojcami? O tym mówiła w PR24 socjolog rodziny i młodzieży. Jak wyjaśniła, ojciec to bardzo ważna postać w życiu dziecka, jest kimś kto pokazuje drogę w życiu, pokazuje dziecku cele.

- Jego osoba jest żywą wskazówką w kontekście realizacji tych treści. Ojciec jest normotwórczy, pokazuje wartości poprzez swoje zachowania i postawy, a dziecko w procesie socjalizacji pierwotnej przyswaja wiedzę o tym, jaką drogą warto pójść. Pierwsza socjalizacja jest jednak nieświadoma. Modele tradycyjne podkreślają komplementarność ról męskich i kobiecych - wyjaśniła prof. Maria Sroczyńska.

"Poszukiwanie siebie"

Jak dodała, dzisiejsze role Polaków, mężczyzn, są nie tyle sfeminizowane, co są poddawane dyskusji, a nawet rewizji związanej z tym, że podlegają one jakiejś nowej np. narracji. Wiąże się to np. z poszukiwaniem siebie, życiem w większych czy mniejszych ryzykach, poszukiwaniem indywidualizmu. Socjolog zauważyła, że jeśli ojcowie w życiu dorosłych już mężczyzn byli obecni w domu, to wiedzę czerpie się od nich.

Czytaj także:

- Pewną słabością mężczyzn młodych, zwłaszcza w Europie zachodniej, tzw. zetek, czy milenialsów jest właśnie nieobecność ojców w domu, stąd rodzi się owa słabość przyszłych pokoleń. To też jest kwestia podważania przez dzisiejsze procesy kulturowe i globalizacyjne oraz przez uczestnictwo w życiu internetowym, czy sieciowym roli mężczyzny, która jest osłabiania przez tę tzw. nowoczesność. Jest jakieś nawoływanie do indywidualnych uzasadnień - powiedziała prof. Maria Sroczyńska.


Posłuchaj
24:53 _PR24_AAC 2022_06_26-16-33-52.mp3 Rola ojca w życiu dzieci. Prof. Sroczyńska: jest kimś kto pokazuje drogę w życiu, pokazuje cele ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Maria Sroczyńska (socjolog rodziny z UKSW w Warszawie)

Data emisji: 26.06.2022

Godzina: 16:33 

Zobacz także

Zobacz także