more_horiz

"Nie były tworzone, by troszczyć się o dobro Kościoła". Ks. prof. Mazurkiewicz o dokumentach atakujących Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 18:17
- Gdy patrzymy na kwestię dokumentów wskazujących na to, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii, to pojawia się też pytanie o ich wiarygodność. Tego typu dokumenty nie były tworzone po to, by troszczyć się o dobro Kościoła czy też dobro ofiar - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politolog i filozof ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz opowiedział o atakach na św. Jana Pawła II
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz opowiedział o atakach na św. Jana Pawła IIFoto: ricochet64/Shutterstock

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, politolog i filozof z UKSW, został zapytany na antenie Polskiego Radia 24 o to, czy istnieją rzeczywiste i twarde dowody na to, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele.

- Myślę, że jeżeli chodzi o toczący się spór, to można na niego patrzeć od strony czysto świeckiej i doczesnej. Ale też mamy świadomość, że rozmawiamy o człowieku, który został przez Kościół kanonizowany. Oznacza to, że jest w niebie i że równocześnie nie stało się to na skutek czegoś, co w świeckim świecie nazywamy pomyłką sądową. Szczerze wierzę w to, co podaje Kościół - że Jan Paweł II jest święty - odpowiedział.

Ataki na Jana Pawła II

Jak dodał, jeżeli patrzy się na kwestię dokumentów wskazujących na to, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii, "to sama ich analiza wskazuje, że były one wcześniej znane historykom, ale pojawia się też pytanie o ich wiarygodność". - Tego typu dokumenty nie były tworzone po to, by troszczyć się o dobro Kościoła czy też dobro ofiar w przypadkach, gdzie rzeczywiście dochodziło do nadużyć - powiedział duchowny.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:16 [PR24]PR24 (mp3) 12 marzec 2023 16_35_41.mp3 Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz o atakach na św. Jana Pawła II ("Pro publico"/Polskie Radio 24)

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz

Data emisji: 12.03.2023 r.

Godzina: 16.35 

ng

Zobacz także

Zobacz także