more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: św. Jan Paweł II był dla Polaków światłem wolności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 20:02
- Święty Jan Paweł II był dla Polaków takim właśnie światłem wolności. Jego słowa "Nie lękajcie się" pozwoliły, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze ziemi, naszej ziemi, polskiej. By zdjął kajdany kłamstwa, zła i zniewolenia. By odnowił ducha i dał siłę do walki - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w czwartek wieczorem wygłosiła orędzie
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w czwartek wieczorem wygłosiła orędzieFoto: PR24

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. Jan Paweł II na znak jedności z rodakami, którzy doświadczali nieszczęścia stanu wojennego, zapalił świecę w oknie Pałacu Apostolskiego. - Ta płonąca świeca była wtedy wyrazem łączności i solidarności z Polską i Polakami oraz nadziei na lepszą przyszłość dla naszej ojczyny - wskazała.

Dodała, że za papieżem Polakiem do postawienia w oknach świec wezwał też prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu powiedział, by płomień milionów świec w amerykańskich domach był świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

"Jan Paweł II był światłem wolności"

- Święty Jan Paweł II był dla Polaków takim właśnie światłem wolności. Jego słowa "Nie lękajcie się" pozwoliły, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze ziemi, naszej ziemi, polskiej. By zdjął kajdany kłamstwa, zła i zniewolenia. By odnowił ducha i dał siłę do walki - powiedziała marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podkreśliła ponadto, że my, Polacy, jesteśmy odważnym i mądrym narodem. - Trwamy w naszej tysiącletniej historii nie z przypadku. To nasza wiara i wartości dały nam siłę, by mimo przeciwieństw losu i złych idei wytrwać we własnym państwie, własnym narodzie i na własnej ziemi - zaznaczyła.

Jak dodała, dzisiejszy świat próbuje podważać nasze fundamenty, wystawia je na próbę, odwraca pojęcia, buduje fałszywe bożki i czerpie ze złych kart historii. Podkreśliła ponadto, że "bardzo mylą się ci, którzy uważają, że damy się zmanipulować". - Jan Paweł II jest dla nas - dla Polaków - tym, co nas jednoczy i spaja. Jest tym zasadniczym ogniwem i światłem wolności. Kto próbuje ten płomień zgasić, spotka się z jasnym i twardym: "nie" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Bo - jak dodała - niezależnie od tego, w co wierzymy i jakie mamy poglądy, są dla nas wspólne insygnia tożsamości - orzeł biały, biało-czerwona flaga, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz portret św. Jana Pawła II. Podkreśliła, że "w najsmutniejszych czasach, to właśnie te symbole trzymały nas przy życiu, trzymały nas razem i dawały nadzieję na wolną i niepodległą Polskę". - Dziś, na podstawie spreparowanych komunistycznych donosów, chce się nam jeden z tych symboli zabrać, wierząc, że to nas podzieli - skomentowała.

Czytaj także:

"Jan Paweł II to nasza tożsamość"

Marszałek Sejmu oceniła też, że próby niszczenia wizerunku Jana Pawła II są skazane na niepowodzenie. Elżbieta Witek nawiązała tym samym do reportażu szkalującego postać Ojca Świętego, który wyemitowała jedna z komercyjnych stacji telewizyjnych działających w Polsce.

Elżbieta Witek powiedziała, że metody, jakich użyto w tym materiale, są podobne do tych, których używali komuniści, gdy chcieli zniszczyć postać Ojca Świętego za życia. - Służba Bezpieczeństwa próbowała zniszczyć Karola Wojtyłę, KGB próbowało go zabić. Nie udało się wtedy i nie uda się dziś. (...) Jan Paweł II to jest nasza tożsamość, fundament i spoiwo - podkreśliła, wskazując, że komuniści wiedzieli o tym doskonale, dlatego niszczyli go za życia. - Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie - oświadczyła.

Elżbieta Witek przypomniała też, że w czwartek posłowie w geście sprzeciwu wobec haniebnych prób niszczenia świętego Jana Pawła II przyjęli specjalną uchwałę. Podziękowała parlamentarzystom, którzy za nią głosowali i - jak oceniła - stanęli w ten sposób "po stronie dobra". - Nie dajmy się podzielić. Niech żyje Polska i pamięć o wielkim Polaku, bohaterze naszej wolności, świętym Janie Pawle II - powiedziała.

Posłuchaj
00:35 12242146_1.mp3 Marszałek Sejmu: próby niszczenia wizerunku Jana Pawła II są skazane na niepowodzenie (IAR) 

Czytaj także:

ng/PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także