"Niemcy stawiają się na równi z ofiarami wojny". Prof. Grosse o reparacjach wojennych

- Jest pewnego rodzaju rozpiętość pomiędzy słowami prezydenta Steinmeiera proszącymi o wybaczenie, przepraszającymi za zbrodnie niemieckie, a tym, że nie ma ani nigdy nie było rekompensat ani poważnych rozmów na ten temat. To jest bardzo duży problem w naszych reakcjach bilateralnych z Niemcami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista (Uniwersytet Warszawski).

2023-04-23, 17:55

"Niemcy stawiają się na równi z ofiarami wojny". Prof. Grosse o reparacjach wojennych
Niemcy w warszawskim getcie. Zdjęcie z raportu Jürgena Stroopa. Foto: fb.com/ipngovpl

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przemawiał podczas obchodów 80. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Poprosił o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez Niemców. - Stoję dziś przed wami i proszę o przebaczenie za zbrodnie, które popełnili tutaj Niemcy - powiedział Steinmeier podczas uroczystości upamiętnienia powstania, które rozpoczęło się równo 80 lat temu.

Profesor Tomasz Grosse zauważył, że Niemcy prowadzą politykę wybielania swojej przeszłości z czasów drugiej wojny światowej. Wskazał, że w tym kontekście Niemcom jest trudno wracać do tematu reparacji wojennych, których żąda od nich Polska, bo musieliby się zarazem przyznać do wielu zbrodni.

- Niemcy prowadzą pewną specyficzną politykę narracyjną w odniesieniu do II wojny światowej. Wybielają siebie, stawiają siebie na równi z innymi ofiarami. Mowa jest o hitlerowcach czy faszystach, którzy nie wiadomo skąd się wzięli, a którzy odpowiadają za zbrodnie czy "zniewolili" naród niemiecki. Reparacje wojenne traktuję w tym kontekście - trudno jest Niemcom zająć się tym tematem, bo musieliby przyznać się do wielu zbrodni (…), mają narrację, która zdejmuje z nich odium II wojny światowej, a tutaj nagle rząd polski odwraca to wszystko i pokazuje, że nie rozliczyli się ze swoich zbrodni - wskazywał profesor.

Gość audycji zaznaczył, że niedawną wizytę prezydenta Niemiec w Polsce w związku z rocznicą powstania w getcie warszawskim należy traktować w kategoriach symbolu. Tomasz Grosse podkreślił, że przekazanie raportu o niemieckich zniszczeniach podczas drugiej wojny światowej nie będzie miało wyraźnych następstw. Wskazał, że jest to na razie gest, dlatego, że stanowisko rządu niemieckiego się w tej sprawie nie zmieniło. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przemawiał podczas obchodów 80. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Poprosił o przebaczenie za zbrodnie popełnione przez Niemców.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o postawie Niemiec wobec kwestii zadośćuczynienia za straty wojenne Polski (Polskie Radio 24 / Pro publico) 24:03
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

1 września 2022 r. w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej dotyczącą odszkodowań wojennych.

Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

Więcej w zapisie audyji 

REKLAMA

* * * 

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Prof. Tomasz Grzegorz Grosse

REKLAMA

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka




REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej