more_horiz

"Od lat wspieramy polskie rodziny". Wiceminister edukacji o programie "dobry start"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 18:05
- Całą polityka rządu jest podporządkowana wsparciu dla polskiej rodziny, to także działania w ramach programu "dobry start", który ma wspierać rodziców w tym, aby jak najlepiej wyposażyć w przybory szkolne wszystkie dzieci uczęszczające do szkół w Polsce, aby każdy uczeń 1 września miał przybory szkolne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.
Wnioski o świadczenie w kwocie 300 złotych można składać do 30 listopada
Wnioski o świadczenie w kwocie 300 złotych można składać do 30 listopadaFoto: Shutterstock/Kzenon

Dotychczas złożono 2,5 miliona wniosków dla 3,6 miliona dzieci o wyprawkę szkolną "Dobry start". Wnioski o świadczenie w kwocie 300 złotych można składać do 30 listopada. Środki przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 lat.

"Wsparcie ze strony państwa jest olbrzymie"

Tomasz Rzymkowski mówił o wsparciu dla uczniów oraz placówek oświatowych ze strony rządu. - Od wielu lat rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje również program związany z zakupem podręczników. Tylko w tym roku budżetowym przeznaczyliśmy w ramach dwóch etapów, ponad 350 mln złotych na zakup podręczników dla szkół tylko w szkołach podstawowych. Znacznie większe, z punktu widzenia jednego ucznia, są nakłady na zakup podręczników w szkołach ponadpodstawowych, zatem to wsparcie ze strony państwa jest olbrzymie. Do tego dochodzą np. pogramy związane z doposażeniem stołówek (...) planujemy kontynuację tego programu, tak aby młodzież mogła korzystać z ciepłego posiłku w każdej placówce oświatowej w Polsce - mówił wiceminister.  

Posłuchaj
24:48 PR24 2023_08_27-16-35-20.mp3 Tomasz Rzymkowski o wsparciu dla uczniów oraz placówek oświatowych ze strony rządu (Polskie Radio 24 / Pro publico)

Od pierwszego września 2022 roku wszystkie szkoły w Polsce mają obowiązek żywienia, a więc wydawania ciepłego posiłku. Muszą spełniać dwa warunki - możliwość wykupienia przez rodziców ciepłego posiłku dla dziecka, oraz zapewnić miejsce na spożycie tego posiłku. 

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 27.08.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także