X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cyprian Kamil Norwid a katolicyzm. Józef Fert: szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 21:10
- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
Cyprian Kamil Norwid ok. 1858 roku. Portret poety zamieszczony na stronie tytułowej wydawnictwa z jego twórczością
Cyprian Kamil Norwid ok. 1858 roku. Portret poety zamieszczony na stronie tytułowej wydawnictwa z jego twórczościąFoto: Biblioteka Narodowa / Polona.pl

"Katolicyzm poety to nie tylko osobista i wewnętrzna sfera jego duchowego życia — to podłoże i źródło jego różnorakiej działalności artystycznej w rzeźbie i rytownictwie, w malarstwie i rysunku, w pisarstwie prozą i mową wiązaną. Poprzez swój katolicyzm patrzy poeta na wszystko dokoła siebie: na życie i filozofię, na kulturę i cywilizację, na sztukę i literaturę. Katolicyzm był dlań siłą, która kierowała jego myślą i działalnością — zaczynem zapładniającym jego twórcze natchnienie" - pisze ks. Jan Arcab w książce "Cyprian Norwid wobec Kościoła i Stolicy Apostolskiej".

Norwid Narodowe Centrum Kultury domena publiczna free 1200.jpg
Twórczość Cypriana Kamila Norwida. Fert: nie można jej dosłownie tłumaczyć

Papista

Józef Franciszek Fert zaznacza, że epoka w której żył Cyprian Kamil Norwid była naznaczona kryzysem wiary. - Norwid inaczej niż np. Mickiewicz czy Krasiński, uważał się za papistę. W XIX wieku było to określenie ironiczne. Bez wątpienia jest to epoka kryzysu wiary. To też epoka poszukiwań. Norwid szukał rozwiązania problemu  tego jak pogodzić ze sobą dwa strumienie cywilizacji europejskiej - powiedział.

- Chodziło o cywilizacje, która wyrasta z chrześcijaństwa i tą, która w której Kościół coraz bardziej spóźniał się w nauce. Kiedyś był on wielkim mecenasem, a teraz zaczął się spóźniać. Norwid jest zdeklarowanym katolikiem i boli go, że wieniec który Kościół mógłby nosić, zaczyna mu spadać - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że poeta ciągle szukał połączenia chrześcijaństwa i kultury. - Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to co Norwid podniósł. Szukał on klucza, który na nowo otworzyłby wspólną rzekę, w której płynie cywilizacja europejska - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:47 PR24_mp3 2021_07_31-20-33-47.mp3 Józef Franciszek Fert o katolicyzmie Cypriana Kamila Norwida ("Vademecum Norwidowskie")

***

AudycjaVademecum Norwidowskie

Prowadził: Krzysztof Wołodźko

GośćJózef Franciszek Fert (poeta, badacz literatury)

Data emisji: 31.07.2021

Godz. emisji: 20.33

dz

Czytaj także

Dr hab. Samsel o twórczości literackiej Norwida: dostarcza jednej z najmocniejszych estetyk i etyk literackich

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 21:40
- Dla mnie samego jako poety o wiele bliższa jest norwidowska estetyka niż etyka. Właśnie koncepcja piękna jest czymś, co wydaje mi się sprawą pójścia za Norwidem w moim pokoleniu i pokoleniach poprzednich - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Karol Samsel, krytyk literacki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Norwid genialnie diagnozował nadchodzące zjawiska"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:30
- W 1856 roku pisał o trywialnym polactwie, które nie potrafi wysylabizować liter swojej godności. Tych ostrych sformułowań pod adresem polskich kompleksów, wojny polsko-polskiej nie zabrakło u Norwida do końca życia - mówił na antenie Dwójki Karol Samsel, autor książki "Inwalida intencji".
rozwiń zwiń