more_horiz

"Dzięki muzyce poznawano naturę wszechrzeczy". Teolog o antycznych źródłach muzyki kościelnej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 21:34
- Antyczny sposób postrzegania muzyki mówi nam dużo więcej nie tylko o samej muzyce, ale również o nas samych i o wszechświecie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog i teolog dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska.
Muzyka kościelna i liturgiczna wywodzi się z antyku
Muzyka kościelna i liturgiczna wywodzi się z antykuFoto: Hoika Mikhail/Shutterstock

Dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska opowiedziała o antycznych i wczesnochrześcijańskich źródłach muzyki kościelnej i liturgicznej. Jak wskazała muzykolog, postuluje ona za powrotem do tego starożytnego spojrzenia na muzykę.

- On jest w jakiś sposób konkurencyjny dla naszego dzisiejszego podejścia. My wszyscy rodzimy się i wychowujemy w tym romantycznym paradygmacie muzyki - on nadal istnieje i nadal trwa - mówiła. - Jednak wydaje mi się, że antyczny sposób postrzegania muzyki mówi nam dużo więcej nie tylko o samej muzyce, ale również o nas samych i w ogóle o wszechświecie - podkreśliła doktor nauk teologicznych.

Prawa muzyki mówią o wszechświecie

Wyjaśniając na czym polega antyczne spojrzenie na muzykę, teolog nawiązała do roli matematyki. - Pitagorejczycy odkrywali matematyczną naturę całego wszechświata i między innymi odkryli również matematyczną naturę muzyki - powiedziała.

Dodała, że wszystkie prawa, którymi rządzi się muzyka "mówią też o tym, jaki jest wszechświat". - Odkrywając matematyczność muzyki odkrywamy niezmienne i nieśmiertelne prawa rządzące całym wszechświatem, czyli odkrywamy logos całego wszechświata - podkreśliła. Zauważyła również, że to dzięki muzyce dawniej poznawano naturę wszechrzeczy.

"Muzyka", czyli służba muzom

Jak powiedziała doktor nauk teologicznych, "kardynał Ratzinger, który jest niezwykłym współczesnym teologiem i filozofem muzyki, zwraca uwagę na to, że my Greków postrzegamy jako rzeźbiarzy, filozofów czy polityków, a oni tak naprawdę wszyscy chcieli być uważani za muzyków". - Dlatego że muzykę uważano wówczas za coś o wiele szerszego niż obecnie - "muzyka" to była służba muzom - podkreśliła. 

Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2021_11_20-20-33-04.mp3 Dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska o antycznych i wczesnochrześcijańskich źródłach muzyki kościelnej i liturgicznej ("Ideo-pop"/Polskie Radio 24) 

Dodała, że "właściwie każda działalność człowieka jest właśnie służbą muzom", a co za tym idzie jest także "odkrywaniem racjonalności i logoiczności wszechświata".

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gośćdr Antonina Karpowicz-Zbińkowska (muzykolog)

Data emisji: 20.11.2021

Godzina emisji: 20.33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem