more_horiz

"Coraz mniej w niej sportu". Bartosz Oszczepalski o piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 20:56
Piłka nożna jest jednym z najważniejszych zjawisk kultury masowej współczesnego świata. Dla jednych to widowisko napędzane wielkimi pieniędzmi. Inni twierdzą, że wysokie zarobki w niczym nie przeszkadzają, stanowią zasłużoną nagrodą dla piłkarzy i klubów. - Problem w tym, że zjawiska są potęgowane przez UEFA i FIFA - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Bartosz Oszczepalski.
Audio
W wielu krajach europejskich mistrzostwa od lat zdobywają te same zespoły
W wielu krajach europejskich mistrzostwa od lat zdobywają te same zespołyFoto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 piłka nożna stała się głównie biznesem, a coraz mniej jest dyscypliną sportową. - Normalne jest, że jako sport globalny przyciąga rzesze fanów, a przy okazji reklamodawców i sponsorów. Jednak system rozgrywek jest tak ułożony, że bogaci coraz bardziej bogacą się kosztem coraz bardziej biedniejszych, pojawiają się duże dysproporcje, które prowadzą do powstawania monopoli na zwycięstwa najzamożniejszych klubów - powiedział artosz Oszczepalski

Polityka transferowa, brak ograniczeń z tym związanych, doprowadziła do tego, że w wielu krajach europejskich mistrzostwa od lat zdobywają te same zespoły. - We Włoszech jest to to Juventus Turyn lub Inter Mediolan. W Niemczech Bayern Monachium, w Hiszpanii przeważnie Real Madryt lub FC Barcelona. Z kolei we Francji dominuje PSG napędzane pieniędzmi szejków. Problem w tym, że zjawiska są potęgowane przez UEFA i FIFA. Dowodem na to jest stworzenie osobnej Ligi Konferencji, która de facto ma być pocieszeniem dla mniej zamożnych piłkarskich średniaków. Doszło do monopolizacji rozgrywek przez najbardziej zamożne kluby - tłumaczył.

W świecie futbolu dochodzi też do absurdów, które jeszcze 20 lat temu nie miały prawa się wydarzyć. - Odprawy dla zwalnianych trenerów są gigantyczne, a wynagrodzenia piłkarzy kosmiczne. Zdarza się przy tym, że korzystają z tzw. optymalizacji podatkowej. Prowadzi to do tego, że najbogatsze kluby upadają pod ciężarem tych wydatków, co w pewnym sensie spotęgowała pandemia, która pozbawiła ich wpływów z biletów - przypomniał publicysta.

Posłuchaj
25:48 PR24 2022_01_29-20-33-18.mp3 Bartosz Oszczepalski o piłce nożnej (Ideo-pop) 

Wiosną, zaledwie po kilku dniach, upadł pomysł utworzenia Superligi. Głównym zarzutem wobec Superligi było jej zamknięcie, ekskluzywność i chęć odcięcie się od reszty piłkarskiego środowiska. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Bartosz Oszczepalski (publicysta, Tygodnik TVP, Instytut Spraw Obywatelskich).

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24

Zobacz więcej na temat: pr24 Piłka nożna

Zobacz także

Zobacz także