more_horiz

Anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 21:22
-  Nie wiem, czy jest to niebezpieczny eklektyzm, ale na pewno pewnego rodzaju eklektyzm. Powiem szczerze, kiedy zastanawiałem jest na tematem naszej rozmowy to silnie narzucała mi się pewna myśl, która mówi o tym, że mamy do czynienia pewnego rodzaju powrotem - oczywiście w sposób bardziej komercyjny - do pewnej tradycji romantycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński (Christianitas). 
Czy anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm?
Czy anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm?Foto: shutterstock/Warm_Tail

Pod koniec maja tragicznie zmarła pierwsza dama polskiej fantastyki Maja Lidia Kossakowska, która w swoich powieściach, opowiadaniach fantastycznych stworzyła uniwersum w znacznej mierze oparte na chrześcijańskiej, jak i gnostyckiej demonologi oraz angeologi. Dlatego tematem audycji "Ideo-pop" było to, czy demony i anioły to niebezpieczny eklektyzm, czy może interesująca próba sięgnięcia do religijnych źródeł. 

"Romantyzm był reakcją na suchość oświecenia"

- Nie wiem, czy jest to niebezpieczny eklektyzm, ale na pewno pewnego rodzaju eklektyzm. Powiem szczerze, kiedy zastanawiałem jest na tematem naszej rozmowy to silnie narzucała mi się pewna myśl, która mówi o tym, że mamy do czynienia pewnego rodzaju powrotem - oczywiście w sposób bardziej komercyjny - do pewnej tradycji romantycznej - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

Dodał, że "jeżeli popatrzymy na literaturę romantyzmu tego dziewiętnastowiecznego, to jest on niesamowicie demonologiczny oraz angeologiczny". - Są również pomieszane wątki chrześcijańskie z pogańskimi, które odwołują się na przykład do mitologii germańskiej - dodał. 

- Mam wrażenie, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju postromantyzmem. A powiedziałbym nawet, że postmodernizm i postromantyzm to są pewne pokrewne nurty. To znaczy, że jest to dosyć swobodne wykorzystywanie pewnych motywów religijnych z różnych epok, tradycji do klecenia pewnych opowieści czasem komercyjnych, ale czasem jednak próbujących tworzyć pewnego rodzaju nowoczesną mitologię - powiedział Tomasz Rowiński. 

Zaznaczył, że "romantyzm był właśnie czymś takim". - Był reakcją na suchość oświecenia - wyjaśnił. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:47 PR24_AAC 2022_06_18-20-33-11.mp3 Czy anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia (IDEO-POP/Polskie Radio 24)
 

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Tomasz Rowiński (Christianitas)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 20.33

nj

Zobacz także

Zobacz także