more_horiz

Święta Bożego Narodzenia za kratami. "Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 00:01
- Byłem świadkiem zdarzeń, gdzie ludzie targali się na swoje życie, bo brakowało im sensu, a kiedy człowiek straci w więzieniu nadzieję, to jest to równia pochyła do rezygnacji z siebie... Bardzo trudny czas. Każdy z nas niesie swój krzyż, ale w więzieniu Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc - opowiadał w Polskim Radiu 24 nawrócony gangster Piotr Cwynar. - Przyjęłam swoją chorobę, nie miałam pretensji do Pana Boga, tylko siłę odnajdywałam w modlitwie, ofiarując Bogu to cierpnie - każde złamanie, każdy ból. Modlitwa dodawała mi siłę do przetrwania - mówiła z kolei ewangelizator Magdalena Buczek. 
Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc - przyznaje gość Polskiego Radia 24
"Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc" - przyznaje gość Polskiego Radia 24Foto: txking/ Shutterstock

W "Dwóch spojrzeniach" wyjątkowe świadectwa działania Boga. Oba bardzo rożne, z zupełnie innych perspektyw, choć - de facto o tym samym - o działaniu Boga w życiu ludzi. Swoimi opowieściami dzielą się ewangelizatorka i były gangster. 

"Powiedziałam: przyjmuję tę sytuację"

Magdalena Buczek, ewangelizator i osoba chora na wrodzoną łamliwość kości, przyznała, że choroba była dla niej "ogromną łaską Bożą". - Przyjęłam tę sytuację, przyjęłam swoją chorobę, nie miałam pretensji do Pana Boga, nie pytałam: "dlaczego", tylko siłę odnajdywałam w modlitwie, ofiarując Bogu to cierpnie - każde złamanie, każdy ból. Modlitwa dodawała mi siłę do przetrwania - mówiła. 

Gość"Dwóch spojrzeń" przyznała, że gdy 12 lat temu leżała na OIOM, pod respiratorem i  była nieprzytomna, bo miała obrzęk płuc i obrzęk serca. - Lekarze nie dawali mi szans, ale wybudziłam się ze śpiączki, zostałam odłączona od respiratora, choć to nie był koniec walki. Pewnego dnia znów obudziłam się pod respiratorem i lekarze powiedzieli, że będę musiała mieć jeden w domu, być podłączoną do tlenu i wtedy zdałam sobie sprawę, że moje życie nie będzie wyglądało tak, jak do tej pory, że nie będę mogła prowadzić kół różańcowych, jeździć na spotkania po całej Polsce, ani jeździć na studia w Toruniu. To był moment bardzo trudny - wyznała. 

- W pewnym momencie powiedziałam: przyjmuję tę sytuację. To było potrzebne, a Bóg uczynił resztę - miał inny plan - mówiła Magdalena Buczek.  

Święta za kratami: czas mimo wszystko radosny

- Przesiedziałem w zakładach karnych 15 lat, od 16 roku życia już od poprawczaka - mówił w Polskim Radiu 24 nawrócony gangster Paweł Cwynar. - Czas świąt w zakładzie karnym w większości jest czasem, który głęboko się przeżywa. Dla wielu jest to czas smutny, dużo tam chłopaków i kobiet, którzy nie wierzą i dla nich ten czas jest przypomnieniem dni i zabaw z przyjaciółmi. Wielu odwołuje się do tego, co było w domu, kiedy byli dziećmi, bo ten czas wspominają w przyjemniejszy sposób i to też u nich przywołuje smutne wspomnienia, bo później gdzieś się pogubili, ten czas dla nich nic nie znaczył, Boga w sercu nie było  - opowiadał.

- Dla katolików jest to czas mimo wszystko radosny. Mimo, że spędza się go za kratami, to przyświeca nam coś więcej - coś ponad tym, a tym czymś jest życie wieczne, że mamy cel, idziemy w jakimś kierunku i że Jezus Chrystus faktycznie przyszedł, że powrócił i zmartwychwstał - przyznał. 

"Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc"

Gość "Dwóch spojrzeń"przyznał, że nawrócił się w więzieniu, w celi izolacyjnej, gdzie nikt nie miał na niego wpływu. - Miałem za sobą odsiedziane około 10 lat, a przed sobą 15 lat. To była sytuacja beznadziejna. Szatan podszeptywał, że nic straconego, masz tu układy, znajomości, wyjdziesz, odkujesz się. Ja wszystko to zostawiłem na to, by zawierzyć Bogu swoje życie - zaznaczył

- Spotkałem wielu chłopaków, którym uratowało to życie. Byłem świadkiem zdarzeń, gdzie ludzie targali się na swoje życie, bo brakowało im sensu, bo kiedy człowiek straci w więzieniu nadzieję, to jest to równia pochyła do rezygnacji z siebie... Bardzo trudny czas. Każdy z nas niesie swój krzyż, ale w więzieniu (Bóg) to potężny ogień, potrafi pomóc - podkreślił Piotr Cwynar.

Posłuchaj
22:16 DwaSpojrzenia-PR24_mp3 2021_12_25-22-07-19.mp3 Magdalena Buczek i Paweł Cwynar o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia ("Dwa spojrzenia"/ PR24)

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Dwa spojrzenia"

ProwadzącyRafał Porzeziński

Goście: Magdalena Buczek (dziennikarka, założycielka kółek różańcowych dzieci, ewangelizatorka), Paweł Cwynar (były gangster, pisarz)

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 22.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem