"Na innych, na Boga i na moją ukochaną żonę". Prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na kogo liczy

2021-12-12, 00:00

"Na innych, na Boga i na moją ukochaną żonę". Prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na kogo liczy
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Deer worawut/Shutterstock.com

Przekonałem się, że zdanie "umiesz liczyć - licz na siebie" nie jest do końca zgodne z prawdą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Hajdasiński, który o liczeniu z pewnością wie niemało, jest bowiem matematykiem. Drugim gościem audycji "Dwa spojrzenia" była Annabella Conti-Praszkiewicz, kulturoznawca.

"Umiesz liczyć - licz na siebie" - głosi popularne powiedzenie. Jednak czy jest ono prawdziwe? Czy naprawdę człowiek zdany jest tylko na siebie, swoje zdolności, swoje umiejętności, swój spryt? Czy liczy się tylko "moje ja" i nic więcej? O liczeniu - na siebie, na innych, na swoje sumienie i na Boga mówili w Polskim Radiu 24, w audycji "Dwa spojrzenia", Annabella Conti-Praszkiewcz, kulturoznawca z Centrum 3.0 - Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych oraz prof. Andrzej Hajdasiński, matematyk z Politechniki Śląskiej i Nyenrode Business University w Holandii.

"Liczę na Boga"

Na początku audycji prof. Andrzej Hajdasiński przytoczył właśnie zacytowany wyżej frazes. Jak stwierdził, kiedy był chłopcem to właśnie usłyszał od swojego ojca. Jednak - mówił - po latach życia, studiów, nauki i doświadczenia, życiu w Polsce i w Holandii, dziś wie z całą pewnością, że zdanie to jest nie całkiem zgodne z prawdą.

- Najważniejsze jest to, że można liczyć na ludzi, ludzi, którzy są wokół ciebie, ludzi, z którymi jesteś w stanie współpracować. I można liczyć również na coś, do czego człowiek wraca po pewnym czasie, rozumiejąc, jakie błędy popełnił. To jest Bóg. To są najważniejsze "rzeczy", na które ja liczę. No i oczywiście na moją ukochaną żonę - mówił prof. Andrzej Hajdasiński.

"Ważne by słuchać sumienia"

Annabella Conti-Praszkiewicz zauważyła, że najwyżej w hierarchii "rzeczy", na które można i należy liczyć, warto liczyć na "swój głos wewnętrzny", który - mówiła - nazywa sumieniem człowieka.

- Bez względu na to, w jakim etapie historii się znajdziemy, czy to w XV, czy w XIX, czy w XXI wieku (...), to wydaje mi się, że to, co jest niezmienne, na co warto liczyć, to na swój taki jeden z najbardziej intymnych głosów, czyli wewnętrzny głos sumienia. A ponieważ czasami jesteśmy mistrzami w zacieraniu i zagłuszaniu tego głosu, to jednak - uważam - warto wsłuchiwać się w niego i słuchać go, bo jest takim wewnętrznym radarem, który wskazuje nam i mówi, co jest dobre, co jest złe. A też to, co z tego sumienia wypływa, nie bierze się znikąd. Więc możemy indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie, kto dokładnie ten głos pielęgnuje w nas - mówiła Annabella Conti-Praszkiewicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Annabella Conti-Praszkiewicz i prof. Andrzej Hajdasiński o tym, na co można liczyć ("Dwa spojrzenia" / PR24) 23:02
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Dwa spojrzenia"
Prowadzi: Rafał Porzeziński
Goście: Annabella Conti-Praszkiewcz (kulturoznawca, Centrum 3.0 - Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych), prof. Andrzej Hajdasiński (matematyk, Politechnika Śląska, Nyenrode Business University w Holandii)
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 22.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej