Brak rozliczeń za zbrodnie wojenne. Prof. Kucharczyk: Niemcy to naród, który wciąż czeka na dobrą spowiedź
- W Niemczech Zachodnich, czyli od 1949 roku, nie było właściwie żadnych poważnych rozliczeń, jeśli chodzi o zbrodnie niemieckie popełnione na ziemiach polskich. Niektórzy zbrodniarze po wojnie robili kariery polityczne. Przed naszymi zachodnimi sąsiadami jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o rzeczywiste przezwyciężenie złej przeszłości - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
2022-10-16, 11:52
To fragment książki "III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść" prof. Grzegorza Kucharczyka.
- To nawiązanie do często wypowiadanych słów Prymasa Tysiąclecia, który - cytując z kolei jednego z niemieckich historyków - mówił o narodzie niemieckim, że jest to naród, który musi się wyspowiadać. Mówił to w kontekście zbrodni dokonywanych na Polakach przez Niemców w czasie II wojny światowej - podkreślił profesor w PR24.
Slogan o "przezwyciężaniu przeszłości"
- Slogan - który najpierw w Niemczech Zachodnich, a potem w zjednoczonych Niemczech, często się pojawiał, o tak zwanym przezwyciężaniu przeszłości: że Niemcy to już mają za sobą, że oni to już przezwyciężyli, przerobili i przemyśleli - w świetle faktów nie jest prawdą. Bo po ustaniu jurysdykcji okupacyjnej, w sensie wymiaru sprawiedliwości aliantów, na przykład w Niemczech Zachodnich, czyli od 1949 roku, właściwie nie było żadnych poważnych rozliczeń, jeśli chodzi o zbrodnie niemieckie popełnione na ziemiach polskich. Niemiecki wymiar sprawiedliwości wykazywał się krzyczącą nieefektywnością i brakiem skuteczności. Mało tego, niektórzy zbrodniarze robili w Niemczech Zachodnich kariery polityczne - dodał Grzegorz Kucharczyk.
REKLAMA
Przytoczył również wyniki badań niemieckiej opinii publicznej, przeprowadzanych krótko po II wojnie światowej i kilkanaście lat po jej zakończeniu.
- Pokazują one, że większość twierdziła, iż niemiecki narodowy socjalizm może i miał jakieś zbrodnie na sumieniu, ale generalnie była to słuszna idea. Krótko mówiąc, przed naszymi zachodnimi sąsiadami jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o rzeczywiste przezwyciężenie tej złej przeszłości - podsumował.
- Reparacje od Niemiec. Mularczyk: chcemy szukać sprawiedliwości w organizacjach międzynarodowych
- "Trudna sprawa, którą oba te kraje muszą rozwiązać". Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali o reparacjach
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
Prowadziła: Magdalena Drohomirecka
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 15.10.2022
REKLAMA
Godzina: 23.06
bartos/kor
Polecane
REKLAMA