more_horiz

Prof. Wojciech Roszkowski w PR24: Bucza, Irpień, Mariupol to dzisiejsze Katynie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 23:30
- Bezprzykładna agresja rosyjska na Ukrainę otwiera na nowo oczy społeczności międzynarodowej na praktyki ludobójcze systemu sowieckiego i rosyjskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk). 
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

14 października 1992 r. minęło 30 lat od przekazania części materiałów dot. zbrodni katyńskiej prezydentowi Lechowi Wałęsie.

O potrzebie rozliczenia zbrodni katyńskiej mówił prof. Wojciech Roszkowski. - Próbować trzeba, dlatego, że zupełnie bezprzykładna agresja rosyjska na Ukrainę otwiera na nowo oczy społeczności międzynarodowej na praktyki ludobójcze systemu sowieckiego i rosyjskiego. W gruncie rzeczy tu nic się nie zmieniło w mentalności władz na Kremlu. Widać pełną kontynuację - Bucza, Hostomel, Irpień, Mariupol - to są teraz współczesne, dzisiejsze Katynie - przyznał.

Rozliczyć ludobójstwo 

Gość audycji zaznaczył, że polskie władze mają "specyficzne prawo, a nawet obowiązek" do tego, żeby pamięć o zbrodniach sowieckich na Polakach przypominać i egzekwować odpowiedzialność strony rosyjskiej, sowieckiej za te mordy.    

Jak podkreślił historyk, zbrodnie Sowietów "doskonale pasują" do definicji prawa międzynarodowego, do konwencji ONZ-owskiej o ludobójstwie, którą sami podpisali. - Jeśli podpisali jakąś umowę międzynarodową, a potem używają jakichś wykrętnych określeń [zbrodnia katyńska jako "przestępstwo" - przyp. red.],  to tym bardziej pogrążają się jako zbrodniarze - ocenił.  

Więcej w nagraniu.

22:26 [i] 19.11.2022 R. DZIEDZICTWO WSPÓŁCZESNOŚCI.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski gościem Magdaleny Drohomireckiej ("Dziedzictwo współczesności")

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 19.11.2022

Godzina: 23.06

kmp\kor

Zobacz także

Zobacz także