Rzeź Woli. Dr Paweł Ukielski: wypełnia wszelkie znamiona ludobójstwa

- Rzeź Woli wypełnia wszelkie znamiona ludobójstwa. Był rozkaz Hitlera, który jasno mówił, że każdego mieszkańca Warszawy należy zabić, a miasto zrównać z ziemią. A zatem zakładano celowy mord na około 900 tysiącach mieszkańców Warszawy - ze względu na to, że byli warszawiakami, Polakami - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był także Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych. 

2023-08-05, 20:25

Rzeź Woli. Dr Paweł Ukielski: wypełnia wszelkie znamiona ludobójstwa
Ciała polskich cywilów zamordowanych przez Niemców w trakcie "Rzezi Woli", dokonanej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Foto: Fotografia pochodząca z archiwum fotograficznego Stefana Bałuka/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rzeź Woli, czyli bestialskie mordowanie polskiej ludności cywilnej na terenie warszawskiej Woli przez niemieckich okupantów, trwało od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy.

Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia.

"Zabić każdego mieszkańca Warszawy"

- Rzeź Woli wypełnia wszelkie znamiona ludobójstwa. Był rozkaz Hitlera, nazywany rozkazem Hitlera-Himmlera - bo był on sformułowany w rozmowie tych dwóch zbrodniarzy niemieckich - który jasno mówił, że każdego mieszkańca Warszawy należy zabić, a miasto zrównać z ziemią - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski.

- A zatem oni zakładali celowy mord na około 900 tysiącach mieszkańców Warszawy, ze względu na to, że byli warszawiakami, że byli Polakami. Zatem zostały tu wypełnione wszystkie elementy definicji ludobójstwa. Na Woli ten rozkaz był wypełniany bardzo skrupulatnie - dodał. 

REKLAMA

Mariusz Olczak natomiast zaznaczył, że "mieliśmy do czynienia z polityką wyniszczania narodu". - Stolica w połowie wieku XX. była jeszcze czymś bardziej znaczącym, bardziej symbolicznym niż w dzisiejszych czasach - powiedział. 

- Zniszczenie stolicy miało być symbolem zniszczenia narodu, który już nie mógłby się odwoływać do czegoś, co przez wieki było centrum jego działalności. To ma także znaczenie obecnie na teatrze działań wojennych na Ukrainie - podkreślił Olczak.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Dziedzictwo współczesności - 5.08.2023 23:21
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Goście: dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego), Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 5.08.2023

REKLAMA

Godzina: 19.06

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej