Nierozliczona zbrodnia końca PRL. 34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha

- Mordy polityczne z lat 80. XX wieku nie zostały rozliczone, nie ukarano zabójców - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz. Gościem był również działacz opozycji w PRL Adam Borowski. 11 lipca minęła 31. rocznica księdza śmierci księdza Sylwestra Zycha. 

2023-08-19, 20:36

Nierozliczona zbrodnia końca PRL. 34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha
ks. Sylwester Zych. Foto: IPN

Zamordowanie ks. Sylwestra Zycha to jedna z ostatnich zbrodni komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, która nadal czeka na wyjaśnienie. - SB jakby nie przyjmowała do wiadomości nadchodzących zmian. Ewentualnie wykluczano, że będą one trwałe. Na zasadzie, że trzeba trochę ustąpić, by następnie ponownie uderzyć. Komuniści ustąpili przecież w sierpniu 1980 roku i od razu zaczęli się przygotowywać do uderzania w grudniu 1981 roku. Antykościelną robotę kontynuowano, jakby zewnętrzny świat nie istniał - tłumaczył Adam Borowski.     

Ksiądz Sylwester Zych już w drugiej połowie lat 70. zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach w Tłuszczu. W 1982 r. został oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju PRL i przynależność do organizacji zbrojnej. Miało to związek ze śmiercią sierżanta MO, Zdzisława Karosa. W areszcie był poniżany i upokarzany, wielokrotnie grożono mu śmiercią.

Po wyjściu na wolność ks. Zych był nieustannie inwigilowany przez tajne służby PRL. Niemal codziennie otrzymał pogróżki – telefoniczne, na kartkach pocztowych. Kilka razy został napadnięty i pobity przez nieznanych sprawców. W 1987 r. duchowny spisał swój testament. "Czuję, że zbliża się mój dzień – czas spotkania z Panem, który uczynił mnie swoim kapłanem. Solidarnym sercem jestem ze wszystkimi, którzy dążą do Polski wolnej i niepodległej. Niech dobry Bóg was błogosławi i sprawi, abyśmy mogli spotkać się na gruzach komuny" – pisał.

W nocy 11 lipca 1989 r., kilka miesięcy po zakończeniu rozmów okrągłego stołu, zwłoki duchownego zostały znalezione przy dworcu PKS w Krynicy Morskiej. Prowadzący śledztwo prokurator nie uwzględnił śladów na ciele ofiary, które stwierdzono już w trakcie sekcji zwłok – złamanych żeber i urazów głowy, najprawdopodobniej zadanych pałką.

REKLAMA


Posłuchaj

34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha (Dziedzictwo współczesności) 22:26
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Dziedzictwo współczesności

Prowadząca: Magdalena Drohomirecka

REKLAMA

Goście: Adam Borowski (komentator, opozycjonista w czasach PRL), Piotr Dmitrowicz (historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 19.08.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej