"Polała się krew, komuniści strzelali do własnego narodu". Jacek Pawłowicz o pacyfikacji kopalni "Wujek"

2022-12-17, 20:15

"Polała się krew, komuniści strzelali do własnego narodu". Jacek Pawłowicz o pacyfikacji kopalni "Wujek"
"Wtedy polała się krew, a komuniści strzelali do własnego narodu". Pawłowicz o pacyfikacji Wujka. Foto: Andrzej Konarzewski / IPN Katowice

- Grudzień to miesiąc, który w najnowszej historii Polski zapisał się źle - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był też Leszek Czajkowski, piosenkarz, poeta, kompozytor.

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni "Wujek" w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

- Wtedy polała się krew Polaków, wtedy komuniści strzelali do własnego narodu, potem niszczyli go gospodarczo i kulturowo. Tak więc te piękne szesnaście miesięcy wolności, eksplozji radości i zrywu Solidarności, zostały pogrzebane. Będę zawsze pamiętał 11 listopada 1981 r. i potężną demonstrację patriotyzmu, a na sztandarach KPN i Solidarność - powiedział Jacek Pawłowicz.

"Barchański wprowadził mnie w życie opozycjonisty"

Pytany o sprawę Emila Barchańskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego Leszek Czajkowski powiedział, że wiele rzeczy będzie okrytych tajemnicą z uwagi np. na fakt odchodzenia od nas świadków zbrodniczych wydarzeń. - Emil Barchański został zamordowany przez komunistów, takie mam przekonanie, był tym który wprowadził mnie w życie opozycjonisty - podkreślił gość PR24.

Emil Barchański, uczeń Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie, zaangażował się w działalność opozycyjną już w 1981 r., jako szesnastolatek. Wydawał wraz z kolegą szkolnym Leszkiem Czajkowskim pismo satyryczne "Kabel" oraz prowadził szkolny kabaret "Wywrotowiec". 3 czerwca 1982 r. zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Dwa dni później jego ciało zostało wyłowione z Wisły. Prowadzone w 1982 r. dochodzenie nie przyniosło wyjaśnienia, jak doszło do jego śmierci.


Posłuchaj

"Wtedy polała się krew, a komuniści strzelali do własnego narodu". Pawłowicz o pacyfikacji Wujka ("Dziedzictwo współczesności") 22:30
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka 

Gość: Jacek Pawłowicz (zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) i Leszek Czajkowski (piosenkarz, poeta, kompozytor)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina: 19:06 


Polecane

Wróć do strony głównej