more_horiz

Inwazja Rosji na Ukrainę. "Wykazaliśmy jedność społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 16:38
- Oprócz tego, że wykazaliśmy jedność społeczeństwa wobec wydarzeń z 24 lutego, to są rzeczy, które powinny się zdarzyć, a się nie zdarzyły. Wydawałoby się, że politycznie powinniśmy być zjednoczeni wobec tych wydarzeń, natomiast nie jesteśmy. Temperatura walki politycznej w Polsce nie spadła przez ten rok, choć powinna - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy (PAP). Gośćmi specjalnego wydania "Dziedzictwa współczesności" byli również Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych) i Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).  
Wojna w wydaniu Rosji to przede wszystkim atak na infrastrukturę cywilną i krytyczną.
Wojna w wydaniu Rosji to przede wszystkim atak na infrastrukturę cywilną i krytyczną. Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeniach historycznych minionego roku była rosyjska agresja na Ukrainę. M.in. o kontekście historycznym trwającej wojny, o jej politycznych i ekonomicznych skutkach, a także o tym, czy Polacy zdali egzamin z sąsiedzkiej solidarności rozmawiali Jan Józef Kasprzyk, Jarosław Guzy i Adam Hlebowicz

- Rzeczywiście mieliśmy rok pod wpływem pierwszej wojny w Europie na taką skalę, po II wojnie światowej. Wojna na Ukrainie zaangażowała nie tylko całą Europę, ale cały świat, ponieważ jej efekty sięgają bardzo daleko - przyznał Jarosław Guzy.

Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że metody prowadzenia wojny przez Rosję są takie same, ponieważ ten kraj się nie zmienił. - To jest kwestia pewnej mentalności tego narodu. Często w 2022 roku przywoływaliśmy słowa jakie ponad 100 lat temu na temat Rosji i Rosjan powiedział Józef Piłsudski (...) -  "bez względu na to jaki w Rosji będzie rząd, Rosja zawsze była, jest i będzie zaciekle imperialistyczna". Te słowa nie straciły na aktualności. Maski opadły - przypomniał.

      

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
49:29 _PR24_AAC 2023_01_01-14-05-47.mp3 Goście Magdaleny Drohomireckiej o najważniejszych wydarzeniach historycznych minionego roku ("Dziedzictwo współczesności")

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Goście: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych), Jarosław Guzy (PAP), Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN)

Data emisji: 01.01.2023

Godzina: 14.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także