more_horiz

Giełda, rynek kapitałowy, inwestycje. Prezes GPW dr Marek Dietl zaprasza na parkiet

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 09:38
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, serce polskiego rynku kapitałowego, działa od 30 lat. W jakiej kondycji znajduje się dziś, co oferuje i jakie momenty przełomowe wpłynęły na jej obecny kształt?
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w WarszawieFoto: Shutterstock

Polska giełda, choć ma ponad dwustuletnią historię, to przerywaną na wiele lat przez dwie wojny światowe i czasy ustroju komunistycznego. Obecnie, warszawska giełda jest symbolem przełomowych przemian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego. Symbolicznym momentem był 12 kwietnia 1991 r., gdy ówcześni ministrowie: przekształceń własnościowych i finansów, złożyli podpisy pod aktem założycielskim Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Cztery dni później, 16 kwietnia, odbyła się historyczna sesja inauguracyjna. Tego dnia na warszawskim parkiecie było notowanych zaledwie 5 spółek.

Obecnie na obu rynkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest blisko 800 przedsiębiorstw różnej wielkości i działających w różnorakich branżach. Jako jeden z ważniejszych parkietów europejskich GPW osiągnęła czołowe miejsce wśród giełd UE pod względem wzrostu obrotów i płynności portfela, a także zdobyła miano światowego lidera pod względem liczby notowanych spółek branży gamingowej.

Od 24 września 2018 r. Polska jest klasyfikowana jako rynek rozwinięty (developed market). Innym krajom, takim jak Korea Południowa czy Izrael, zajęło to ponad 50 lat. Nam prawie połowę krócej. To ogromny sukces całego polskiego rynku kapitałowego.

W tym czasie, wraz z GPW, rosła również zasobność portfeli Polaków.

92 proc. aktywów finansowych Polacy trzymają w bankach, a zaledwie 8 proc. lokują na giełdzie. W Stanach Zjednoczonych zdecydowana większość aktywów osób fizycznych, instytucji, znajduje się właśnie na rynku kapitałowym. Zachodnia Europa jest gdzieś pomiędzy.

Po raz pierwszy od czasów transformacji na rynek wchodzi pokolenie, które ma możliwość korzystania z kapitału wypracowanego przez ich rodziców. Jakie będą ich kroki? Czy w kolejnych dekadach bliżej nam będzie do rynków anglosaskich czy europejskich?

Posłuchaj
11:45 PODCAST Dietl.mp3 Rynek kapitałowy w Polsce. Gościem podcastu jest prezes GPW dr Marek Dietl 

Art. sponsorowany/Błażej Prośniewski


Zobacz także

Zobacz także