RCB ostrzega o fali wezbraniowej na Wiśle. Poziom wody wysoki, ale stabilny

2019-05-29, 08:43

RCB ostrzega o fali wezbraniowej na Wiśle. Poziom wody wysoki, ale stabilny
Podwyższony stan Wisły na Pradze w Warszawie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województwa mazowieckiego w związku z falą wezbraniową na Wiśle. Jednocześnie poziom wody na Wiśle w Warszawie utrzymuje się na ok. 578 cm i jest stabilny od godz. 20 we wtorek - mówił w środę rano mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Posłuchaj

Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: sytuacja hydrologiczna stabilizuje się (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województwa mazowieckiego i drugiego stopnia dla województwa kujawsko-pomorskiego - poinformowało za pośrednictwem Twittera Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB ostrzega jednocześnie przed zbliżaniem się do rzek.

We wtorek rano do Warszawy dotarła fala wezbraniowa i zalała m.in. plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu. Straż miejska i policja patrolują nadwiślańskie bulwary i pilnują, aby nikt na nie nie wchodził. - Na południe od Warszawy na Wiśle już są trendy spadkowe, więc w Warszawie też niebawem tak będzie. Pewnie dzisiaj woda będzie opadała - powiedział w środę Kierzkowski.

Rzecznik Komendy Głównej PSP st. bryg. Paweł Frątczak powiedział w środę rano, że w ciągu ostatniej doby w związku z wiatrem, burzami i opadami straż pożarna na Mazowszu interweniowała 83 razy.

Powiązany Artykuł

wisła 1200 pap.jpg
Ostrzeżenia IMGW. Trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego na Mazowszu

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

Karol Kierzkowski podkreślił, że fala wezbraniowa cały czas się przemieszcza. - Teraz przechodzi przez stolicę, a w następnych dniach będzie przenosiła się bardziej na północ, czyli przejdzie przez powiat legionowski, nowodworski i płocki. W powiecie płockim mamy informację, że w kilku gminach jest wysoka woda. Ogłoszony został stan ostrzegawczy. Służby są czujne - powiedział.

Rzecznik zapewnił jednak, że wały powinny poradzić sobie z falą. - Najwyższa woda jest obecnie w powiecie lipskim, kozienickim i garwolińskim. Tam są alarmy przeciwpowodziowe. Strażacy pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego - poinformował Karol Kierzkowski.

Na Mazowszu nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty obowiązują do czwartkowego południa. Według prognoz hydrologów IMGW na mazowieckim odcinku Wisły w ciągu najbliższej doby stan alarmowy przekroczony zostanie na wodowskazach: Modlin, Wyszogród i Kępa Polska.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął w poniedziałek decyzję o wysłaniu do mieszkańców SMS-owych ostrzeżeń - tzw. alertu RCB. Centrum ostrzega przed zbliżaniem się do rzek w zagrożonych rejonach. Wcześniej, w związku z falą wezbraniową, podobnie ostrzegano mieszkańców woj. mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego czy podkarpackiego.

Zamknięte bulwary

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał w poniedziałek na Twitterze, że zdecydował o zamknięciu bulwarów wiślanych.

"Służby są w pełnej gotowości i stale monitorują stan Wisły" - napisał na Twitterze prezydent stolicy. W tym czasie na bulwarach będą wyłączone fontanny, część zasilania elektrycznego i stacje rowerowe Veturilo zlokalizowane nad rzeką.

W związku z wysokim stanem wody zamknięte zostały śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej sprawdzono, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie, działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety. Zabrano również m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowano także pomost przy moście Poniatowskiego, a w portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

Właściciele nadwiślańskich klubokawiarni zostali poproszeni przez miasto o zabezpieczenie lokali i zamknięcie kanalizacji, opróżnienie pojemników na śmieci oraz zabranie krzeseł i stolików. Dodatkowo miasto zabezpieczyło 260 tys. worków oraz piasek na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba wzmocnienia wałów. Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wchodzenia na międzywały. Podczas największego wezbrania wody nie można też przebywać na działkach na Mokotowie. Dodatkowo służby zostały skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa na mostach, na których gromadzą się ludzie obserwujący rzekę.

bb/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej