Dotychczasowe kroki to za mało. Polska oczekuje od KE śmielszych działań ws. koronawirusa

Polska docenia działania Komisji Europejskiej ws. koronawirusa i ochrony krajów członkowskich przed skutkami pandemii, ale jednocześnie domaga się od niej bardziej odważnych kroków. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", chodzi między innymi o zmiany legislacyjne, które pozwolą na elastyczniejsze wydawanie unijnych pieniędzy.

2020-03-17, 10:30

Dotychczasowe kroki to za mało. Polska oczekuje od KE śmielszych działań ws. koronawirusa
Komisja Europejska. Foto: Pixabay
  • Polska domaga się od KE uelastycznienia przepisów, przez co więcej pieniędzy mogłoby trafić na bezpośrednią walkę z koronawirusem i ochronę gospodarek krajów UE
  • Do polskiego stanowiska w tej sprawie dotarł "Dziennik Gazeta Prawna"
  • Podobne regulacje były stosowane przy okazji kryzysu finansowego z 2008 roku

Komisja Europejska zapowiedziała dotychczas m.in., że w związku z epidemią zgodzi się na szybkie uruchomienie środków z polityki spójności z dotychczasowej perspektywy budżetowej. W kontekście Polski pojawiła się tu kwota 7,4 mld euro. Część tej kwoty ma być dostępna w krótkim czasie.

Polska i tak te pieniądze by otrzymała (po rozliczeniu się z projektów i inwestycji), ale teraz jest szansa, że przynajmniej część tych środków trafi do naszego kraju szybciej, niż pierwotnie planowano.


Powiązany Artykuł

Unia europejska PAP 1200.jpg
Pieniądze z UE dla Polski na walkę z pandemią. Wiemy z jakiego funduszu pochodzą

Polska: trzeba działać śmielej

Jak jednak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Polska ocenia dotychczasowe działania KE w tej sprawie (zakładające też przesunięcie funduszy w niektórych programach unijnych) za zbyt zachowawcze. W naszym stanowisku, do którego dotarła gazeta, znalazły się stwierdzenia, że Unia Europejska musi jeszcze silniej wspierać państwa członkowskie, przede wszystkim w zachowaniu płynności finansowej, ale też w bezpośredniej walce z epidemią. Minister funduszy i polityki regionalnej Monika Jarosińska-Jedynak mówi o "koktajlu antywirusowym" - pakiecie zaproponowanych przez Polskę zmian, który będzie konsultowany z innymi krajami UE.

Jak czytamy w gazecie, strona polska proponuje wiele drobnych zmian technicznych, które jednak są bardzo ważne w kontekście wydatkowania pieniędzy przy walce z epidemią. Są to m.in.:

REKLAMA

  • umożliwienie odstępstw od dotychczasowych regulacji przy udzielaniu pomocy publicznej,
  • szybsze refundowanie środków przez KE,
  • rozszerzenie katalogu inwestycji, które można finansować ze środków unijnych (w kontekście np. ochrony zdrowia).

- Przyjęcie tych propozycji może znacząco ułatwić wykorzystanie funduszy unijnych nie tylko na bezpośrednią walkę z koronawirusem, ale przede wszystkim na łagodzenie jego negatywnego wpływu na gospodarkę. Podobne rozwiązania były z dobrym efektem stosowane w perspektywie 2007-2013 przy łagodzeniu skutków kryzysu z 2008 r. - czytamy w "DGP".


Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP) Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP)

PolskieRadio24.pl, DGP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej