X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Marcin Makowski: Marian Banaś chroni dziś siebie samego, ma immunitet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:00
- Gdyby Marian Banaś podał się do dymisji, przyznałby się do zarzutów. Prawdopodobnie byłby ciągany po sądach i aresztowany. Jeśli będzie na stanowisku, ma immunitet, który gwarantuje mu pewną nietykalność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy").
Audio
  • Marcin Makowski: opozycja nie przyłoży ręki do dymisji szefa NIK (Temat dnia/Gość PR24)
  • Miłosz Lodowski: nie jestem w stanie podzielać emocji zbiorowych protestujących sędziów (Temat dnia/Gość PR24)
Marcin Makowski
Marcin MakowskiFoto: PR24

W piątek CBA wskazało na podejrzenie popełnienia przez prezesa NIK Mariana Banasia takich przestępstw jak złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanie źródeł dochodu. Jak dodano, jest to drugie doniesienie, ponieważ wcześniej swoje złożył generalny inspektor informacji finansowej.

1200_Banaś_PAP.jpg
Sprawa Mariana Banasia. Ekspert: PiS nie ma dużego manewru

Plan B i blokada opozycji

- Zmiana konstytucji praktycznie nie wchodzi w grę przy nieposiadaniu większości konstytucyjnej. Dodatkowo mamy jawne deklaracje polityków opozycji, że do odwołania Mariana Banasia ręki przykładać nie chcą. Pozostaje ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli i określone kompetencje szefa NIK czy możliwości jego odwołania, czy ustąpienia. Poprzez takie drogi ustawodawcze obóz rządzący ma zamiar egzekwować ten zapowiedziany przez premiera plan B - podkreślił publicysta.

Marcin Makowski zakwestionował jednocześnie skuteczność nowej ustawy. - Wątpię, żeby zmianą ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli można było odwołać prezesa tej instytucji. Można co najwyżej "związać mu ręce", ale byłoby to niekorzystne dla funkcjonowania całego państwa. Marian Banaś chroni dziś siebie samego. Podając się do dymisji, przyznałby się do zarzutów. Prawdopodobnie byłby ciągany po sądach i aresztowany. Jeśli będzie na stanowisku, ma immunitet, który gwarantuje mu pewną nietykalność - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Radosław Fogiel 1200.jpg
R. Fogiel o protestach przed sądami: próba anarchizacji

"Żadna korporacja nigdy nie oczyszcza się sama"

Miłosz Lodowski, który również był gościem Magdaleny Złotnickiej, odniósł się do protestów sędziów i ocenił zachowanie przedstawicieli władzy sądowniczej. - Żadna korporacja nigdy nie oczyszcza się sama. Tak samo jest z sądami, które też są swego rodzaju korporacją. Sytuacja, w której widzimy absolutny brak woli wyciągania jakichkolwiek konkluzji ze swoich niedoskonałości, nie jest normalna. Nie jestem w stanie podzielać ich emocji zbiorowych, także w sferze postulatywnej. Nie dziwi mnie udział polityków. Dla mnie to jest po prostu aktywność polityczna oraz wola utrzymania obecnego status quo - mówił publicysta.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" była Magdalena Złotnicka.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 02.12.2019

Godzina emisji: 11.11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Prószyński: to praca służb skutkowała apelem o dymisję prezesa NIK

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:15
- Wielomiesięczna, dogłębna praca funkcjonariuszy CBA spowodowała, że wysunięto pewne wnioski skłaniające do apelu do pana Mariana Banasia, by podał się do dymisji - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Prószyński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, sekretarz stołecznych struktur PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM o odwołaniu szefa NIK: zmiana Konstytucji wydaje się być najbardziej oczywista

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:30
- Stan prawny jest taki, że zgodnie z polską Konstytucją prezes Najwyższej Izby Kontroli w praktyce może przestać pełnić powierzoną funkcję tylko w wyniku własnej decyzji. Gdyby do niej nie doszło, to wydaje się, że będzie trudno znaleźć inną drogę prawną, poza zmianą ustawy zasadniczej - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Sasin ws. M. Banasia: dla dobra Polski powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 08:25
– W tym momencie dla dobra instytucji i dobra Polski Marian Banaś powinien podać się do dymisji, abyśmy nie mieli znów tego gorszącego spektaklu jak z Krzysztofem Kwiatkowskim, poprzednim szefem NIK – powiedział w radiowej Trójce Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.
rozwiń zwiń