X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
PR24 Portal

Prof. Zdzisław Krasnodębski: oświadczenie premiera jest wystarczające, nie powinniśmy reagować zbyt nerwowo

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 19:34
- Niebezpieczeństwo polega na tym, że Rosja, a wcześniej ZSRR, każdą swoją agresję poprzedzała kłamstwami historycznymi. Kłamstwami posługiwano się, gdy trzeba było interweniować w jakimś kraju - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. 
Audio
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski o oświadczeniu premiera Morawieckiego (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS
Prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiSFoto: PR24/MS

Premier Mateusz Morawiecki zareagował na słowa prezydenta Rosji szkalujące Polskę. W specjalnym oświadczeniu szef rządu napisał: "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie".

Mateusz Morawiecki odniósł się do wypowiedzi rosyjskiego przywódcy na temat drugiej wojny światowej na spotkaniu z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu. Władimir Putin odczytał tam dokumenty, które w jego przekonaniu mają świadczyć o kontaktach ówczesnych władz polskich z III Rzeszą. Przywódca Federacji Rosyjskiej oskarżył Polskę o zmowę z faszystowskimi Niemcami, a przedwojennego ambasadora naszego kraju w Berlinie Józefa Lipskiego nazwał "łajdakiem i antysemicką świnią". Stwierdził też, że przyczyną drugiej wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Mówił, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

"Nie powinniśmy reagować zbyt nerwowo"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 oświadczenie premier RP jest wystarczające. -  Nie powinniśmy reagować zbyt nerwowo. Jeżeli będziemy zbyt usilnie zajmować  się wypowiedzią Putina, to powstanie pytanie dlaczego chcemy obalać tezy, które z gruntu są fałszywe. Oświadczenie jak najbardziej, zostało wydano. Powinniśmy natomiast stele edukować i przypominać czym była II wojna światowa - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.   


premier_oświadczenie663.jpg
Premier: Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to świadomie

Premier RP stwierdził w oświadczeniu, że w ostatnich tygodniach Rosja poniosła kilka istotnych porażek. Jego zdaniem niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu, a rozmowy w tzw. „formacie normandzkim” nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń - tym razem amerykańskich - które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2. Jednocześnie - jak pisze szef polskiego rządu - rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu.

"Słowa Prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów. Rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - i że w Polsce nie ma pomników Hitlera ani Stalina. Takie pomniki były na naszej ziemi wyłącznie wtedy, gdy stawiali je agresorzy i zbrodniarze - III Rzesza hitlerowska i Rosja sowiecka" - czytamy m.in. w oświadczeniu premiera PR.

Premier podkreślił też, że Polska była pierwszą ofiarą wojny. Przypomniał fakty historyczne dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow i współpracy hitlerowskich Niemiec i ZSRR. W oświadczeniu wskazał liczbę ofiar i skalę zniszczeń spowodowanych rządami zbrodniczych reżimów.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Nie ma zgody na fałszywą narrację historyczną". MSZ o słowach Putina

"XX wiek przyniósł światu niewyobrażalne cierpienie i śmierć setek milionów ludzi - zamordowanych w imię chorych, totalitarnych ideologii. Śmiertelne żniwo nazizmu, faszyzmu i komunizmu jest oczywistością dla ludzi naszego pokolenia. Oczywistością jest także to, kto za te zbrodnie odpowiada - i czyj sojusz rozpoczął II Wojnę Światową, najbardziej morderczy konflikt w dziejach ludzkości" - napisał premier. 

Prof. Zdzisław Krasnodębski przypomniał, że funkcjonują również inne tezy, które dotyczą np. kwestii zachowania ludności polskiej podczas II wojny światowej. - To nie są oskarżenia padające tylko z ust Władimira Putina, ale uderzają w tym samym kierunku - podkreślił.  

"Putin nie przeprosi"


spychalski 1200 eastnews.jpg
Spychalski: ws. Rosji prezydent działa profesjonalnie i spokojnie

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w sprawie nie chodzi o to, by przekonać prezydenta Władimira Putina. - Nie przekonamy go. Jego słowa były niepotrzebne i fałszywe. Trudno oczekiwać też, że przeprosi. Chodzi raczej o oddziaływanie tych słów na część społeczeństwa rosyjskiego. Być może powinniśmy podejmować działania, które edukowałyby Rosjan, którzy z niewiedzy mogą w takie wypowiedzi uwierzyć. Z drugiej strony chodzi też o światową opinię publiczną. Słowa Putina są reakcją na niedawną rezolucję Parlamentu Europejskiego, który potępił pakt Stalin-Hitler. O tym powinniśmy mówić, to powinniśmy przypominać, publikować książki, przedstawiać historię w popkulturze - podsumował europoseł PiS. 

Mateusz Morawiecki napisał też w oświadczeni, że że Hitler i Stalin długo byli nie tylko sojusznikami, ale wręcz przyjaciółmi. "Ta przyjaźń kwitła do tego stopnia, że gdy grupa 150 niemieckich komunistów jeszcze przed wybuchem wojny uciekła z III Rzeszy do ZSRR, w listopadzie 1939 roku Stalin przekazał ich Hitlerowi niejako „w prezencie” - wydając ich na pewną śmierć" - czytamy w oświadczeniu. Szef rządu podkreśla w nim, że ZSRR i III Rzesza przez cały czas ściśle ze sobą współpracowały. 

Premier pisze też, że "naród rosyjski - największa ofiara Stalina, jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy w historii świata - zasługuje na prawdę". "Głęboko wierzę w to, że naród rosyjski jest narodem ludzi wolnych - i że odrzuca stalinizm, nawet gdy władza prezydenta Putina stara się go zrehabilitować" - dodaje Mateusz Morawiecki.  "Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę" - napisał Mateusz Morawiecki.

Audycja: Temat dnia/Gość PR24 

Prowadzący: Mateusz Drozda 

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski 

Data emisji: 29.12.2019

Godzina emisji: 18.23

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Henryk Domański o słowach Putina: sojusz niemiecko-radziecki dokumentują zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 18:06
- Głównym adresatem poczynań rządu powinna być zagranica i nie trzeba specjalnie używać argumentów. Sojusz niemiecko-radziecki jest udokumentowany na fotografiach z tego okresu, które same przemawiają - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański. Socjolog odniósł się do zapowiedzi oświadczenia premiera RP ws. wypowiedzi Władimira Putina pod adresem Polski. 
rozwiń zwiń