more_horiz
Historia

Szarża pod Rokitną - siostra Somosierry

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 05:45
13 czerwca 1915 roku dwa szwadrony ułanów II Brygady Legionów, pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza, zaatakowały rosyjskie linie pod Rokitną. Szarża stała się symbolem nieugiętości polskiego żołnierza.
Szarża pod Rokitną na obrazie Wojciecha Kossaka
Szarża pod Rokitną na obrazie Wojciecha Kossaka Foto: Wikimedia Commons/dp

Legiony Polskie wysłano na pogranicze Bukowiny i Besarabii wiosną 1915 roku, z zadaniem wsparcia wojsk austro-węgierskich w walce z nacierającymi Rosjanami. Kulminacją zmagań stały się walki w pobliżu wsi Rokitna.

Nieskuteczne szturmy piechoty na pozycje rosyjskie, podsunęły dowództwu pomysł użycia kawalerii. Rozkaz ataku ułanów na okopaną piechotę wydawał się szalony. – Obrońcy dysponowali liczebną przewagą. To zaprzeczenie podstawowych zasad sztuki wojennej – mówił na antenie PR dr Jan Skłodowski.

Samobójcza szarża trwała niecałe piętnaście minut. Przedarła się przez cztery linie rosyjskich okopów. Szarża bohaterska, lecz tragiczna. Straty były ogromne. Na sześćdziesięciu trzech ułanów, poległo piętnastu. W tym dowódca Zbigniew Dunin-Wąsowicz i jego zastępcy. Wielu padło rannych, nietkniętych wróciło sześciu.

- Ciężko dzisiaj ocenić, czy to klęska, czy zwycięstwo. Rozkaz wykonano, ale większość wykonawców padła. Okopy zdobyto, ale nie zajęto – mówił prof. Bohdan Urbankowski. Przyczyna była prosta. Nie było komu ich zająć. Za przebijającymi się przez szyki zaskoczonych Rosjan nie posłano piechoty.

Posłuchaj
17:00 naukowy zawrót głowy.mp3 Szarża pod Rokitną - audycja Katarzyny Jankowskiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 10.06.2015)

 

Szarża szybko stała się legendą, symbolem nieugiętości polskiego żołnierza, żywą w czasach II Rzeczpospolitej, wymazaną z pamięci w czasach PRL.

mjm

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem