X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

"Niezła historia". Polskie filmy sprzed niemal stu lat na dostępne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 07:00
Od 11 do 18 listopada w warszawskim kinie Iluzjon można będzie zobaczyć przedwojenne polskie filmy poświęcone odzyskaniu niepodległości. Od 19 listopada niezwykłe produkcje będą dostępne na platformie internetowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 
Kadr z filmu Szaleńcy
Kadr z filmu "Szaleńcy"Foto: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Obejrzyj
ZAPOWIEDZ_nina_PIENKOWSKI_06112019 (1).mp4

W programie cyklu pt. "Niezła historia" znajdą się "Szaleńcy" – niemy film fabularny w reż. Leonarda Buczkowskiego, "Polonia Restituta 1918-1920", dokument będący kroniką wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz "Sztandar wolności" - najszerzej dystrybuowany na świecie przedwojenny polski film. Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu "Nitrofilm".

"Szaleńcy" (1928), reż. Leonard Buczkowski, niemy film fabularny, współczesna muzyka: Stephen Horne, 135" DCP


"Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii" – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów (1914-1920). Film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to zarazem pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami technik wojskowych. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

"Polonia Restituta 1918-1920" (1928), niemy film dokumentalny, współczesna muzyka: Semi-Invented Trio, 72’’DCP


To filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania niepodległości Polski, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego. Dzieło miało duże znaczenie propagandowe – ukazywało wysiłek narodu polskiego walczącego o odrodzenie swojego państwa, gdy pamięć o uwiecznionych wydarzeniach była ciągle żywa w społeczeństwie. W tym niemym dokumencie wykorzystano oryginalne materiały z lat 1917–1920 oraz rekonstrukcje z lat późniejszych. Film przedstawiał sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu.

"Sztandar wolności" 

"Sztandar wolności", film zrealizowany przez Ryszarda Ordyńskiego,  przedstawia dzieje walk o  niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film ukazuje moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem  budowę nowego państwa polskiego.


PILSUDSKI663x364.jpg
Józef Piłsudski - zobacz serwis specjalny

W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania. 

***

Szczegółowy program pokazów w ramach cyklu w kinie Iluzjon:


11.11, g. 18.00, "Polonia Restituta 1918-1920" 
12.11, g. 17.30, "Szaleńcy"
13.11, g. 20.00, "Sztandar wolności", repremiera
16.11, g. 18.00, "Sztandar wolności"
17.11, g. 20.00, "Szaleńcy"
18.11, g. 18.00, "Polonia Restituta 1918-1920" 

Na seanse poza repremierą obowiązują bilety w cenie 12-14 zł do nabycia online lub w kasie kina.

Od 19 listopada filmy: "Polonia Restituta 1918-1920" i "Szaleńcy" będzie można oglądać także online w serwisie Ninateka (ninateka.pl).  

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak