Msze za Ojczyznę. Popiełuszko tworzył "kawałek wolnej Polski"
W cyklicznych Mszach za Ojczyznę w czasie stanu wojennego ks. Jerzy Popiełuszko wygłaszał homilie do kilku tysięcy ludzi. Każda msza w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stawała się manifestacją wolności i patriotyzmu. Posłuchaj zachowanych nagrań.
2025-02-28, 05:40
43 lata temu, 28 lutego 1982 roku, odbyła się pierwsza Msza za Ojczyznę odprawiana przez ks. Jerzego Popiełuszkę.
Inicjatywę odprawiania mszy w intencji losów ojczyzny zapoczątkował ks. Teofil Bogucki, proboszcz żoliborskiej parafii, jeszcze w październiku 1980 roku, ale nabrały one znaczenia i rozgłosu po wprowadzeniu stanu wojennego. W nabożeństwach uczestniczyli warszawiacy, opozycjoniści z całej Polski, robotnicy i inteligenci. Modlono się za Polskę, za wolność, za prześladowanych, za więźniów politycznych. O tym też mówiły kazania ks. Jerzego.
Posłuchaj
Nadzieja jest dźwignią naszego życia osobistego i narodowego. […] Niech w nasze serca wstąpi nadzieja. Jedni drugich pocieszajmy, podnośmy na duchu, pomagajmy sobie wzajemnie przetrwać trudne dni. (28.11.1982) 12:23
Dodaj do playlisty
Kawałek wolnej Polski
Mszom z Ojczyznę towarzyszyła oprawa artystyczna. Znani powszechnie aktorzy i artyści recytowali wiersze patriotyczno-religijne. Każda msza kończyła się odśpiewaniem pieśni "Boże coś Polskę" – na koniec ze słowami "Ojczyznę wolną, racz nam zwrócić Panie".
REKLAMA
Ksiądz Jerzy Popiełuszko - zobacz serwis specjalny:
Ks. Jerzy w czasie tych mszy dawał świadectwo wiary i nadziei – wiary w Boga i zwycięstwo nad złem, nadziei na wolność i solidarność. Po latach wiele osób uczestniczących w tym mszach opowiadało o nich w ten sam sposób – że były to "dwie godziny wolności", "kawałek wolnej Polski".
Posłuchaj
- "Solidarność" pokazała, że naród zjednoczony z Bogiem i braćmi, zdolny jest wiele dokonać. Niech nikt nie mówi, że "Solidarność" poniosła klęskę. Ona idzie do zwycięstwa. Idzie powoli, ale coraz mocniej wrasta w naród - mówił ks. Popiełuszko. (27.11.1983) 17:38
Dodaj do playlisty
Rząd dusz
Ten "rząd dusz" ks. Popiełuszki rozpalał komunistyczny reżim do czerwoności. Znaczenie Mszy za Ojczyznę nabrało dodatkowej symboliki po wprowadzeniu stanu wojennego. Komuniści odebrali kontynuowanie spotkań w kościele św. Kostki jako naruszenie zakazu publicznych zgromadzeń.
- Im bliżej 19 października 1984, kiedy ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany, coraz częściej był inwigilowany i prześladowany. Służba Bezpieczeństwa organizowała szereg działań mających na celu zmuszenie Jerzego Popiełuszki do zaprzestania działalności - oceniała dr Milena Kindziuk, biografka kapelana "Solidarności".
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio/im/bm
REKLAMA
Najnowsze
-65min