more_horiz
Historia

Palestyński rolnik odnalazł kamienną statuetkę sprzed ponad 4500 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 05:40
W południowej części Strefy Gazy odkryto rzadką kamienną rzeźbę datowaną na około 2500 rok p.n.e. Przedstawia ona Anat - kananejską boginię wojny, płodności i miłości, czczoną na rozległych terenach starożytnego Bliskiego Wschodu. 
Rzeźba odnaleziona w 2022 roku w południowej części Strefy Gazy. Przedstawia ona boginię Anat i pochodzi z około 2500 roku p.n.e.
Rzeźba odnaleziona w 2022 roku w południowej części Strefy Gazy. Przedstawia ona boginię Anat i pochodzi z około 2500 roku p.n.e. Foto: Rizek Abdeljawad / Xinhua News Agency / Forum

Cenną i rzadką statuetkę odnalazł na swoim polu, zlokalizowanym w okolicach miasta Chan Junus, Nidal Abu Eid - palestyński rolnik. – Na figurkę natknąłem się przypadkiem, gdy orałem swoją ziemię, aby ją obsadzić – tłumaczył w rozmowie z BBC. – Była ubrudzona błotem, więc umyłem ją pod wodą – dodał. 

Rzeźba ma około 22 centymetry wysokości i ukazuje głowę starożytnej bogini Anat, bóstwa miłości, piękna i wojny, w wężowej koronie. – Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że statuetka jest cenna, nie wiedzieliśmy jednak, jak wielką ma wartość archeologiczną – tłumaczył Jamal Abu Rida, dyrektor palestyńskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności, zarządzanego przez Hamas (muzułmańskiej fundamentalistycznej organizacji uznanej za terrorystyczną). – Takie odkrycia dowodzą, że Palestyna ma własną historię, a jej cywilizacja sięga starożytności i nikt nie może tego zafałszować. Jesteśmy dumni, że rzeźba przetrwała na naszej ziemi aż od czasów kananejskich. 

Posążek znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Gazie. Nie wszystkie jednak artefakty odkryte na terenie Strefy Gazy w ciągu ostatnich kilku lat można dzisiaj podziwiać w instytucjach kultury. Warto przy tej okazji wspomnieć chociażby o bezcennej, wykonanej z brązu rzeźbie Apolla - greckiego boga sztuki i wróżbiarstwa, odnalezionej w 2013 roku przez jednego z miejscowych rybaków. Zabytek został skonfiskowany przez funkcjonariuszy Hamasu, a jego dalsze losy nie są znane. 

Źródlo: BBC News/jb