Zidentyfikowano sarkofag Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Przeoczony do tej pory kartusz - fragment inskrypcji z imieniem władcy - stał się kluczem do powiązania granitowej skrzyni z postacią faraona Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych władców starożytnego Egiptu. Jest to też dowód na "recykling" wyposażenia grobowców starożytnych królów państwa nad Nilem, bo sarkofag służył później ważnemu arcykapłanowi.

2024-06-03, 05:40

Zidentyfikowano sarkofag Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów
Posąg przedstawiający Ramzesa II w Luksorze. Foto: Schutterstock/Margalliver

Archeolodzy odkryli granitowy artefakt w 2009 roku wewnątrz koptyjskiego budynku w Abydos, starożytnym mieście w środkowo-wschodnim Egipcie. Zespół kierowany przez archeologów Aymana Damraniego i Kevina Cahaila ustalił, że w sarkofagu znajdowały się dwie osoby, ale że pochowane one były w różnym czasie. Do tej pory udało się zidentyfikować tylko jedną z nich - Mencheperre, brata faraona Psusennesa z XXI dynastii, arcykapłana boga Amona i zarządcy Górnego Egiptu, żyjącego około 1000 roku p.n.e.

Pierwotny właściciel sarkofagu – pojemnika pokrytego rzeźbionymi dekoracjami i tekstami – pozostawał tajemnicą. Jak twierdzą naukowcy: aż do teraz.

Kim był Ramzes II?

Sarkofag przebadał egiptolog Frédéric Payraudeau z paryskiej Sorbony. Naukowcowi udało się powiązać sarkofag z postacią Ramzesa II. 

Ramzes II jest jednym z najsłynniejszych faraonów starożytnego Egiptu. Panował w latach 1279–1213 p.n.e. Władca ten zapisał się w dziejach jako współautor pierwszego znanego traktatu pokojowego w historii, który zawarł z królem Hetytów po przegranej bitwie pod Kadesz. W ciągu swojego długiego panowania faraon, mimo początkowych porażek, rozszerzył i ugruntował wpływy Egiptu w Palestynie i Syrii.

REKLAMA

Ramzes II dał się poznać jako wybitny budowniczy. Do najbardziej okazałych monumentów zniesionych podczas jego panowania należą świątynie w Abu Simbel, gdzie wyrzeźbiono sceny z rzekomego zwycięstwa pod Kadesz (tym samym Ramzes II jest też pierwszym znanym w historii władcą, który sięgnął po kłamliwą propagandę, przedstawiając porażkę jako sukces). Inną okazałą budowlą powstałą w czasach jego rządów jest Ramesseum - kompleks świątynno-grobowy faraona. 

Czytaj także:

Przeoczony kartusz wskazuje na Ramzesa II

Kluczem do powiązania sarkofagu z postacią Ramzesa było rozszyfrowanie przeoczonego dotąd kartusza (owalnej ryciny wokół zapisanego imienia faraona) wskazującego na Ramzesa II. 

Dotychczas wiadomo było, że miejsce pochówku Ramzesa II znajdujące się w Dolinie Królów zostało splądrowane, a jego mumię za czasów XXI dynastii (1069–943 p.n.e.) przeniesiono do drewnianej trumny. W pierwotnym miejscu pochówku władca spoczął w złotej trumnie - która najprawdopodobniej padła ofiarą kradzieży. Tę umieszczono w  alabastrowym sarkofagu. Całość miała zaś znajdować się w kolejnym, granitowym sarkofagu. I to właśnie ten sarkofag, jak udowodnił Frédéric Payraudeau, został ponownie użyty później przez Mencheperre.

REKLAMA

- To odkrycie jest nowym dowodem na to, że w tamtym czasie Dolina Królów była przedmiotem nie tylko grabieży, ale także ponownego wykorzystania obiektów grobowych przez kolejnych władców - czytamy w oświadczeniu Narodowego Centrum Badań Naukowych.

LiveScience/Revue D'Égyptologie/bm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze