Napędzani wodorem
Orlen zainaugurował drugą edycję Akademii Wodorowej. To program dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w branży wodorowej. Głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych. Najlepsi uczestnicy skorzystają z płatnego stażu, po którym będą mieli szansę zawodowo związać się z Orlenem lub jednym z partnerów projektu.
2024-02-26, 11:00
Celem Akademii H2 jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie a osobami, które dopiero rozpoczynającymi karierę w branży. Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Program skierowany jest do studentów 3, 4 i 5 roku oraz absolwentów studiów. Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak: energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo.
- Akademia to nasz autorski projekt edukacyjny, który skupia się na budowie kompetencji przyszłych kadr w obszarze nowoczesnych technologii wodorowych. Projekt został stworzony w zeszłym roku. Jego pierwsza edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Jej główny cel został osiągnięty - pięciu stażystów spełniło nasze oczekiwania, nawet z nadwyżką. Zaproponowaliśmy im pracę i dziś są częścią Grupy Orlen– mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w Orlen.
Otwarte drzwi do kariery
W tym roku, uczestnicy Akademii H2 będą bieli okazję także odbyć staże w Orlenie, a także firmach produkujących pojazdy napędzane wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, które są parterami programu. Jak wyjaśnia Grzegorz Jóźwiak, taki staż może otworzyć drzwi do kariery, a zapotrzebowanie na „kadry wodorowe” będzie rosło z każdym rokiem.
REKLAMA
- Potrzebujemy technologów i inżynierów, a także osób, które będą interpretować przepisy i budować pomost między prawem a biznesem i technologią. Poszukujemy również specjalistów tworzących projekty badawczo-rozwojowe oraz strategów, tworzących plany budowy dolin wodorowych. Akademia Wodorowa ma być odpowiedzią na te potrzeby – dodaje dyrektor Jóźwiak.
Strategiczne inwestycje
- Wodór jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Komisja Europejska stawia na wodór, co ma swoje odzwierciedlenie w konkretnych aktach regulacyjnych. Jest to np. dyrektywa RED III, definiująca ile wodoru mamy wykorzystywać w kolejnych latach. To pokazuje, że kierunek, który kilka lat temu obrał Orlen, jest słuszny – dodaje Grzegorz Jóźwiak.
Orlen w 2022 roku przyjął Strategię wodorową do 2030 r. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady, koncern będzie produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego rocznie. Orlen chce też uruchomić w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego - zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa stacji zostanie uruchomiona w Polsce.
Artykuł powstał przy współpracy z Orlen S.A.
REKLAMA
REKLAMA