W urzędach skarbowych pojawią się asystenci podatnika?

W ubiegłym tygodniu Minister Finansów zapowiedział wprowadzenie instytucji asystenta w urzędach skarbowych dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent będzie mógł też pomagać podatnikom już prowadzącym firmę, jeżeli sobie nie radzą z obowiązkami wobec państwa.

2014-09-01, 12:14

W urzędach skarbowych pojawią się asystenci podatnika?
Asystentka. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O pomyśle wprowadzenia do urzędów skarbowych funkcji asystenta podatnika mówili w radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia, Mariusz Korzeb z Pracodawców RP i dr Irena Ożóg, doradca podatkowy i była wiceminister finansów /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

To dobra propozycja, ocenia Mariusz Korzeb z Pracodawców RP.

- W chwili obecnej podatnicy mają możliwość skorzystania z informacji udzielanych przez urzędników, czy to w urzędzie skarbowym, czy w innych organach podatkowych. Natomiast jeżeli ta instytucja asystenta podatnika zostanie wzbogacona o dodatkowe elementy, np. zostanie przeprowadzone odpowiednie szkolenie personelu, jak najbardziej popieramy taką inicjatywę – mówi Korzeb.

„Funkcja asystenta podatnika niepotrzebna”

Innego zdania jest dr Irena Ożóg, doradca podatkowy i była wiceminister finansów. W jej opinii funkcja asystenta jest zupełnie niepotrzebna.

- Jest niejasna rola takiego asystenta. Czyżby miał on być doradcą podatkowym? Doradca podatkowy pracuje za pieniądze, asystent miałby to robić zapewne za darmo w stosunku do podatnika, za pensję, którą pobiera z racji zatrudnienia. Skąd zatem wziąć tych asystentów? W urzędach skarbowych są obecnie urzędnicy, którzy są kompetentni, którzy powinni udzielać pomocy podatnikom, a nie być ich doradcami. Jest bowiem różnica między doradzaniem a pomocą. Pomoc wynika ze służebnej roli urzędnika – mówi Ożóg.

REKLAMA

Asystent zamiast pomóc zaszkodzi podatnikom?

Zdaniem dr Ożóg wprowadzenie asystenta w urzędach skarbowych może być nawet niebezpieczne dla interesów podatnika.

- Jeżeli asystent doradzi podatnikowi takie, a nie inne zachowanie i okaże się, że nie miał racji, to kto poniesie odpowiedzialność? Raczej podatnik, a nie asystent – zastanawia się dr Ożóg.

"Asystenci nie powinni zamienić się w doradców"

Ekspert Pracodawców RP potwierdza, że asystenci nie powinni doradzać podatnikom i widzi dla nich inne zadania.

- Organy podatkowe pełnią funkcję fiskalną. Nie są stworzone do tego, żeby udzielać porad czy wskazywać podatnikom lepsze rozwiązania. Skupienie się na takich podstawowych, rzetelnych informacjach, co do składanych przez podatnika formularzy czy druków, powinno być wystarczającym zadaniem. Pamiętamy, że tak naprawdę wszelkich wyjaśnień, związanych z ewentualną optymalizacją, udzielają jednak specjaliści – mówi Korzeb.

REKLAMA

Na razie nie wiadomo, kiedy mieliby się w urzędach skarbowych pojawić asystenci. Zapowiedź padła, ale jak mówią pracownicy Ministerstwa Finansów, na rozmowę o szczegółach jeszcze za wcześnie.

Dominik Olędzki, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej