Oszuści wyłudzają VAT. Na co uważać, żeby uniknąć strat i problemów z fiskusem?

2014-09-17, 11:15

Oszuści wyłudzają VAT. Na co uważać, żeby uniknąć strat i problemów z fiskusem?
Oszustwo. Foto: Glow Images/East News

W ostatnich latach w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej, obserwuje się niepokojące zjawisko wykorzystywania mechanizmów konstrukcji podatku od towarów i usług do uzyskania niezgodnych z prawem korzyści. Dotyczy to przede wszystkim wyłudzania nienależnego zwrotu podatku z tytułu VAT.

Posłuchaj

O wyłudzaniu nienależnego zwrotu podatku z tytułu VAT mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Przemysław Kilim, doradca podatkowy z KPMG /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Finansów i resort gospodarki ostrzegają przed tym procederem.

- Chodzi tu przede wszystkim o oszustwo związane z rozliczaniem podatku VAT. W transakcjach krajowych nasz dostawca nie rozlicza podatku, który jest zobowiązany rozliczyć. Natomiast w transakcjach transgranicznych towar jest fikcyjnie wysyłany z Polskich do innych państw UE. W praktyce zostaje w kraju. Może okazać się, że nawet dla uczciwego przedsiębiorcy taka transakcja nie będzie neutralna i będzie zobowiązany do zapłaty dodatkowego podatku, którego pierwotnie nie kalkulował – wyjaśnia mechanizm oszustwa Przemysław Kilim, doradca podatkowy z KPMG. – Naszą czujność może wzbudzić wiele czynników. Przede wszystkim bardzo niska cena towaru, odbiegająca od wartości rynkowej, podejrzany sposób nawiązywania transakcji, np. w odludnych miejscach, dokonywanie płatności tylko gotówką. To są elementy, które mogą, ale nie muszą wskazywać na to, że nasz dostawca nie działa do końca uczciwie. To, co jest istotne w weryfikacji kontrahentów, to dochowanie z naszej strony należytej staranności w nawiązywaniu kontaktów i przeprowadzaniu tych transakcji. Pozwoli ona nam uchronić się od negatywnego skutku polegającego na braku prawa do odliczenia podatku naliczonego czy też konieczności naliczenia dodatkowego podatku, którego pierwotnie nie przewidywaliśmy zapłacić – dodaje ekspert.

Transakcja może doprowadzić nawet do bankructwa przedsiębiorcy

Taka transakcja może źle skończyć się dla przedsiębiorcy.

- Urząd skarbowy po kontroli może uznać, że nie mieliśmy prawa do odliczenia podatku naliczonego, a na większości produktów jest to aż 23 proc. Zapłata takiego zobowiązania wraz z odsetkami, przy ogromnych wolumenach dostarczonych towarów, może zakończyć działalność przedsiębiorcy i doprowadzić do jego bankructwa – przestrzega Kilim.

Należy zachować należytą staranność

Stąd, aby tego uniknąć, należy zachować należytą staranność.

- Nie ma jednego wzorca należytej staranności. Inaczej należy podejść do sprawy, jeżeli dokonujemy zakupów na niewielką kwotę, a inaczej jeżeli są to wielomilionowe dostawy. Stąd istotne jest to, że aby organ podatkowy miał pozbawić nas prawa do odliczenia, musi nam udowodnić, że wiedzieliśmy lub powinniśmy wiedzieć, że transakcja wiąże się z przestępstwem czy oszustwem na tle podatkowym. Taka interpretacja przepisów jest o tyle korzystna dla przedsiębiorcy, że to nie na nim spoczywa obowiązek dowodu, tylko organ podatkowy musi wykazać podatnikowi świadomość przestępstwa – wyjaśnia ekspert KPMG.

W przypadku zetknięcia się z takim procederem Ministerstwo Finansów prosi o niezwłoczne informowanie służb kontroli skarbowej.

Uwaga na wyłudzenia VAT. Ofiarą może paść każdy podatnik >>>

Dominik Olędzki, awi

Polecane

Wróć do strony głównej