Ordynacja podatkowa według prezydenta. Sejm za dalszymi pracami nad projektem
Posłowie będą kontynuować prace na prezydenckim pomysłem zmian w Ordynacji podatkowej. Parlamentarzyści skierowali go do prac w komisji. Główna zmiana polega na zdjęciu z podatników odpowiedzialności za niejasne sformułowaniu przepisów.
2015-01-14, 14:47
Posłuchaj
Bronisław Komorowski podczas spotkania z członkami kapituły nagrody gospodarczej prezydenta PR podkreślił, że zaproponowana przez niego zmiana Ordynacji podatkowej ma zbudować pozytywny klimat wokół przedsiębiorczości. W przypadkach, kiedy prawo nie jest jasne, zdaniem prezydenta należy je poprawić, albo też rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatników, także przedsiębiorców. Według głowy państwa trzeba znaleźć i wprowadzić jak najwięcej rozwiązań, które razem złożą się na pozytywny klimat wokół biznesu w Polsce.
"Polska potrzebuje uproszczenia przepisów podatkowych"
Minister w Kancelarii Prezydent, Olgierd Dziekoński podkreślił w środę w Sejmie, że Polska potrzebuje uproszczenia przepisów podatkowych. Przedstawiciel prezydenta podkreślił, że w ostatnim raporcie Doing Business Polska znalazła się na 32. miejscu na prawie 200 ocenianych państw. Gorzej jest w dziedzinie łatwości płacenia danin Pod tym Polska zajęła 87 miejsce. 18 płatności, których musi dokonać przedsiębiorca, składają się na 38,7 procenta zysku brutto. Na rozliczenie podatków przeciętny biznesmen poświęcił 286 godzin w roku.
"Państwo wciąż nie budzi zaufania wśród podatników"
Poseł PiS, Jerzy Żyżyński chwalił inicjatywę prezydenta, ale zaznaczył, że państwo wciąż nie budzi zaufania wśród podatników. Państwo natomiast patrzy na podatników, jakby ci, chcieli uniknąć płacenia podatków. Poseł PiS podkreśla, że przez to państwo jest finansowane.
Wiceprzewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, Rafał Iniewski podkreśla, że prezydenckie propozycje zmian są korzystne dla podatników. Według niego najważniejsze jest wprowadzenie zasady „in dubio pro tributario”. Mówi ona, że wątpliwości dotyczące przepisów podatkowych powinny być interpretowane na korzyść płacącego daninę. To zmiana, która od lat była postulowana przez specjalistów podatkowych.
REKLAMA
Firmy pełne obaw: prezydent i rząd zmieniają Ordynację podatkową >>>
Pod koniec ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski wysłał do Sejmu nowelę Ordynacji podatkowej.
- Zasada uczciwego płacenia podatków to niewątpliwie jest cnota obywatelska, o którą trzeba zabiegać, którą trzeba kształtować i egzekwować. Przyzwoite państwo to jest państwo także przyzwoitych obywateli, którzy płacą podatki, bo to jest jedna z form aktywności obywatelskich, jedna z form zaangażowania w państwo, jedna z form wspierania jego rozwoju - mówił w grudniu prezydent Bronisław Komorowski przed podpisaniem projektu.
Jednak, jak podkreślił, także państwo powinno być uczciwe wobec podatnika. Według prezydenta wszyscy chcieliby, aby funkcjonowała zasada, zgodnie z którą to państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa, a urzędy skarbowe są dla płatników, a nie odwrotnie.
- Dlatego m.in. proponujemy wprowadzenie zasady - właśnie kierując się troską i o państwo, i o obywatela płatnika - że w razie wątpliwości co do przepisu podatkowego, urząd, wydając decyzję, także sąd wydając wyrok, mają obowiązek orzec na korzyść podatnika na zasadzie „in dubio pro tributario”. Tu chodzi o to, aby wątpliwości z powodu nieprecyzyjnego, niewłaściwego zapisu w przepisach różnej rangi, były interpretowane na korzyść podatnika, czyli obywatela. W praworządnym państwie nie może być tak, że za błędy w prawie, za luki, za niejasności, za różnego rodzaju mankamenty, słabości ponosi odpowiedzialność obywatel i że skutki tych niejasnych, niedoskonałych (przepisów) są przerzucane na podatnika - podkreślił Bronisław Komorowski.
REKLAMA
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Nowe zasady dotyczące przedawnień
Projekt zawiera też przepisy, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych. Zaproponowano także ograniczenie możliwości nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące. Dokument przewiduje, że podatnik korygujący deklarację podatkową, nie będzie musiał pisać i wysyłać organom skarbowym uzasadnienia korekty, chyba że zostanie o to poproszony.
Zaproponowano ponadto uchylenie uciążliwych - według firm - obowiązków administracyjnych związanych z "korektą kosztów" w podatkach dochodowych oraz regulacje umożliwiające kontrolę ksiąg w miejscu, gdzie są prowadzone. Poza tym w projekcie znalazły się także regulacje zmierzające do zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji podatkowej.
"Ukłon w stronę obywatela"
To ukłon w stronę obywatela. Tak prezydenckie propozycje zmian w Ordynacji podatkowej komentuje ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sącza.
REKLAMA
Bronisław Komorowski proponuje wprowadzenie ogólnej zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Ekspert podkreśla, że to dobre rozwiązanie, bo skraca proces decyzyjny.
- Oczywiście powinniśmy również dbać o to, aby ten system był prosty i zrozumiały dla wszystkich - zaznacza ekspert.
Ekonomista uważa, że bardzo dobrym krokiem jest też propozycja skrócenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. - Takie sprawy nie mogą toczyć się w nieskończoność, bo to utrudnia przedsiębiorcy prowadzenie firmy - dodaje. Prezydent podpisując się pod projektem w grudniu ubiegłego roku, mówił, że państwo powinno być uczciwe wobec podatników.
REKLAMA
Premier Kopacz w swoim expose zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej Ordynacji podatkowej. Nowa regulacja ma zastąpić obecną ustawę Ordynacja podatkowa i uprościć prawo podatkowe.
Źródło: Sejm/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA