Nad nową Ordynacją podatkową pracuje 15 zespołów problemowych

2015-01-14, 09:19

Nad nową Ordynacją podatkową pracuje 15 zespołów problemowych
Podatkowy ból głowy. Czas na złożenie rocznej deklaracji PIT mija 30 kwietnia. Foto: Glow Images/East News

Nad kwestiami, które powinny być uregulowane w przyszłej Ordynacji podatkowej, pracuje 15 zespołów - powiedział przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel. Pierwsze efekty prac zespołów powinny być znane do 16 stycznia.

- Stworzyliśmy listę 15 problemów, które muszą być rozwiązane w nowej Ordynacji podatkowej. Do każdego z nich został przypisany zespół opracowujący kształt przyszłych regulacji - powiedział prof. Etel.

Poinformował, że do 16 stycznia zespoły powinny przedstawić główne założenia poszczególnych instytucji, które powinny zostać uregulowane w Ordynacji podatkowej.

Ordynacja podatkowa według prezydenta w Sejmie >>>

- Do 27 stycznia przedstawię syntezę ustaleń zespołów ze wskazaniem pożądanego kierunku zmian w Ordynacji, do dyskusji na komisji - dodał prof. Etel.

Podkreślił, że kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej zostaną przedstawione w terminie określonym w rozporządzeniu dotyczącym komisji, czyli najpóźniej do 21 marca br.

Czym zajmują się poszczególne zespoły?

Wyjaśnił, że jeden z zespołów ma za zadanie określić zakres przedmiotowy, do którego będzie miała zastosowanie przyszła Ordynacja podatkowa, inny zajmuje się ustaleniem ogólnych zasad prawa podatkowego. Prace kolejnego poświęcone są prawom i obowiązkom podatnika.

Komisja ustaliła też, że Ordynacja powinna uregulować na nowo kwestie reprezentacji w prawie podatkowym oraz przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Powołano także zespół problemowy, którego celem jest uproszczenie prawa podatkowego. W nowej Ordynacji ma zostać też uregulowana kwestia tzw. niewładczych form załatwiania spraw podatkowych.

Część nowych przepisów ma być poświęcona problemom związanym z tajemnicą skarbową. Komisja uznała też, że konieczne jest uporządkowanie kwestii związanych z kontrolą skarbową i kontrolą podatkową.

Poza tym w nowej Ordynacji poruszone zostaną sprawy związane z klauzulą unikania opodatkowania. Odrębnie i na nowo zostaną potraktowane regulacje dotyczące kar, wprowadzone mają zostać zasady ich miarkowania. - Chodzi o to, by kary były adekwatne do wagi popełnionego przewinienia - wyjaśnił profesor.

Zmiany w Ordynacji podatkowej zapowiadała premier

Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedzianej w expose premier Ewy Kopacz - zaczęła pod koniec listopada powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej przewodniczący prof. Etel mówił wówczas, że za cztery miesiące mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy. Jego zdaniem wskazany termin wystarczy na przygotowanie nowego, dobrego aktu prawnego. Powinien on jednak mieć jak najdłuższe vacatio legis, co najmniej półroczne.

Źródło: Sejm/x-news

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej