Forma opodatkowania: jeszcze można ją zmienić. Co i komu najbardziej się opłaca?
Do 20 stycznia przedsiębiorcy mogą zmienić dotychczasową formę opodatkowania. Warto się dobrze nad tym zastanowić i policzyć, które z czterech rozwiązań jest najkorzystniejsze.
2015-01-15, 13:19
Posłuchaj
- Przede wszystkim należy dobrze skalkulować poziom dochodów, jakie może osiągnąć firma w ciągu roku podatkowego. W przeciwnym razie może się okazać, że obciążenia podatkowe będą większe od zakładanych – mówi doradca podatkowy, ekspert organizacji Pracodawcy RP Mariusz Korzeb.
Rozliczenie według skali podatkowej
Formą wybieraną najczęściej przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą jest rozliczanie podatku na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Jest to wariant korzystny także dla części przedsiębiorców z dłuższym stażem.
- Jest to korzystna forma opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy mogą się rozliczać wspólnie z małżonkiem, korzystać z ulg, ale przede wszystkim, gdy osiągają dochody nie przekraczające kwoty 85 tys. zł rocznie. Dlatego że podatek wynosi wtedy 18 proc. W przypadku przekroczenia tej kwoty podatek będzie wynosił 32 proc. – wyjaśnia Mariusz Korzeb.
Dla kogo podatek liniowy?
Z kolei podatek liniowy może się opłacać dobrze zarabiającym przedstawicielom wolnych zawodów, wyjaśnia konsultant w firmie Accreo Katarzyna Klimczyk.
REKLAMA
- Podatek liniowy to jest stawka 19 proc. Jest to korzystne dla podatników, którzy uzyskują dosyć duże dochody, np. lekarzy, i nie chcą przekroczyć progu 32 proc. Im zalecałabym wybór stawki 19 proc. Przy tym możemy również zaliczyć różne koszty podatkowe, oczywiście te, które są uznane przez przepisy – mówi Katarzyna Klimczyk.
W tym wypadku nie można rozliczyć się razem z małżonkiem lub dzieckiem, ani skorzystać z ulg podatkowych.
Karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Dwa pozostałe warianty, czyli karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, są z kolei często atrakcyjne dla drobnych przedsiębiorców.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy tej formie opodatkowania wysokość podatku zależy od rodzaju działalności. Przykładowo dla usług handlowych stawka ta wynosi 3 proc., dla robót remontowo-budowlanych – 5,5 proc. Czwartą formą opodatkowania jest karta podatkowa. Wysokość podatku uzależniona jest wtedy od takich czynników jak wielkość miejscowości, w której znajduje się firma czy liczba pracowników – mówi Mariusz Korzeb.
REKLAMA
Kolejna możliwość zmiany formy opodatkowania za rok
Warto pamiętać, że wybór formy opodatkowania dotyczy także osób, które osiągają przychody z tytułu umowy najmu czy dzierżawy.
- Osoby osiągające przychody z najmu często wybierają kartę podatkową lub też ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bo jest to wygodniejsze, a nie ponoszą dużych kosztów uzyskania przychodów, więc jest to zalecane dla takich podatników – wyjaśnia Katarzyna Klimczyk.
Warto więc wszystko dokładnie policzyć. Szczególnie że kolejna możliwość zmiany formy opodatkowania pojawi się za rok.
Karolina Mózgowiec, awi
REKLAMA
REKLAMA