BGK oferuje kolejne 100 mln euro dla małych i średnich firm

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z niemieckim bankiem rozwoju KfW umowę pożyczki o wartości 100 milionów euro. – Środki te trafią do polskich małych i średnich przedsiębiorstw - mówił w radiowej Jedynce Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

2015-02-16, 19:54

BGK oferuje kolejne 100 mln euro dla małych i średnich firm
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z niemieckim bankiem rozwoju KfW umowę pożyczki o wartości 100 milionów euro. – Środki te trafią do polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z niemieckim bankiem rozwoju KfW umowę pożyczki o wartości 100 milionów euro. Dla jakich firm przeznaczone są te pieniądze oraz innych liniach pomocowych BGK dla MSP i programie Mieszkań na Wynajem, mówi w radiowej Jedynce Dariusz Kacprzyk, prezes banku./Sylwia Zadrożna /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

Jak jednocześnie podkreślał, udało się wynegocjować bardzo elastyczne warunki pożyczki, stąd nie ma ograniczeń dotyczących ani kwot ani wielkości wspomaganych przedsiębiorstw.

Prezes informuje, że jak zawsze, wyłączone  są z tej pomocy m.in. takie branże jak hazard, produkcja tytoniu czy alkoholu.

Pytany, od kiedy można się ubiegać o wsparcie z tej linii, odpowiada, że właściwie od zaraz, wnioski można składać chociażby od jutra.

BGK oferuje jeszcze inne linie kredytowe

Dodatkowe 100 mln euro uzupełnią dotychczasową ofertę dla małych i średnich firm, w której znajdują się: gwarancje de minimis, finansowanie udostępniane w ramach programu JEREMIE czy pożyczki na założenie pierwszego biznesu.

REKLAMA

KFW to największy w Europie krajowy bank rozwoju o sumie aktywów wynoszącej prawie 465 mld euro, dostarcza finansowania małym i średnim przedsiębiorstwom, instytucjom publicznym oraz klientom indywidualnym na rynku niemieckim, a także wspiera eksport i inwestycje na rynkach trzecich.

Prezes BGK nie wyklucza dalszej współpracy obu instytucji. – Chcielibyśmy czerpać z doświadczeń, tego działającego od ponad 50 lat banku – mówi Kacprzyk.

Przypomina, że intensyfikacja współpracy pomiędzy narodowymi  bankami rozwoju w Europie, jest także jednym z elementów Nowego Planu Inwestycyjnego dla Europy, tak zwanego Planu Junckera.

Dla BGK to pierwsza pożyczka globalna z KfW, rozpoczynająca współpracę biznesową obu instytucji. Dotychczas beneficjentami tego typu pożyczek były banki rozwoju z takich krajów jak Hiszpania, Włochy, Francja czy Irlandia.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej