Rząd: uproszczenie sprawozdań finansowych małych firm
Uproszczenie sprawozdań finansowych małych firm przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Firmy, które spełnią określone warunki, będą miały m.in. możliwość przygotowywania skróconego sprawozdania finansowego.
2015-03-31, 15:46
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało po posiedzeniu Rady Ministrów, że głównym celem zmian jest wdrożenie odpowiednich przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, a także wprowadzenie uproszczeń w rachunkowości związanych ze zmieniającym się otoczeniem gospodarczym.
- Zaproponowane uproszczenia przyczynią się do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości przez jednostki małe. Zmiany wprowadzone do projektu nowelizacji ustawy poprawią warunki funkcjonowania przedsiębiorczości i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności gospodarki - napisano w komunikacie.
Zniesienie barier administracyjnych
- Zniesienie barier administracyjnych i wprowadzenie bardziej przyjaznych przepisów o rachunkowości powinno w znacznym stopniu poprawić warunki funkcjonowania małych jednostek. Przyjęty kierunek zmian wpisuje się w działania rządu, zmierzające do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej i ograniczenia lub zniesienia barier hamujących rozwój przedsiębiorczości - dodało CIR.
Do najważniejszych zmian zaliczono uproszczenie sprawozdań finansowych dla niektórych małych firm. Chodzi m.in. o spółki kapitałowe spełniające określone w projekcie kryteria w zakresie sumy bilansowej, przychodów oraz zatrudnienia zobowiązane do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości.
Możliwość sporządzania skróconego sprawozdania finansowego
W projekcie przewidziano możliwość sporządzania skróconego sprawozdania finansowego (jedynie uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej z ograniczoną ilością ujawnień) oraz zwolnienie ze sporządzania sprawozdania z działalności, a także możliwość niesporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.
Ponadto dokument zakłada dostosowanie przepisów do unijnej dyrektywy w zakresie sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
- Chodzi m.in. o zmianę definicji jednostek powiązanych, jednostki stowarzyszonej oraz znaczącego inwestora i znaczącego wpływu, a także wprowadzenie nowej definicji zaangażowania w kapitale; wykluczenie z możliwości skorzystania ze zwolnienia dotyczącego sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych w przypadku "małej" grupy kapitałowej, jeżeli którakolwiek z jednostek w takiej grupie jest jednostką działającą na rynku finansowym, w tym m.in.: bankiem, zakładem ubezpieczeń, emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego) - napisano w komunikacie CIR.
Wprowadzenie dwóch kategorii wielkości progów
Projekt przewiduje wprowadzenie dwóch kategorii wielkości progów umożliwiających niesporządzenie skonsolidowanych sprawozdań finansowych (z uwzględnieniem wyłączeń konsolidacyjnych oraz bez ich uwzględnienia).
Zgodnie z projektem wprowadzone ma zostać nowe sprawozdanie dotyczące płatności na rzecz administracji publicznych, które miałyby sporządzać niektóre jednostki. Poza tym przewiduje się wprowadzenie uproszczeń w rachunkowości związanych ze zmieniającym się otoczeniem gospodarczym. Chodzi m.in. o możliwość klasyfikowania umów leasingu w sposób uproszczony, tj. według zasad określonych w przepisach podatkowych; odstąpienie do ustalania aktywów i tworzenia rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego; niestosowanie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych. Ma to dotyczyć nowego katalogu jednostek określonego w projekcie.
PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA