Algieria: duże możliwości inwestycyjne dla polskich firm
Algieria stwarza duże możliwości inwestycyjne dla polskich przedsiębiorstw, Polska dla Algierczyków stanowi dobry punkt wejścia na rynek Unii Europejskiej - zgodzili się w poniedziałek uczestnicy polsko-algierskiego forum gospodarczego w Warszawie.
2015-09-21, 14:31
Posłuchaj
Gospodarki obu państw mają również wielki potencjał, który obejmuje zarówno projekty publiczne, jak i małe i średnie firmy. Dlatego biznes z obu krajów jest gotowy na nowe przedsięwzięcia, a do współpracy i inwestycji zachęcają władze w Warszawie i Algierze.
Algieria, uważana jest przez Ministerstwo Gospodarki za jeden z rynków strategicznych, oferuje firmom z Polski m.in. możliwość uczestnictwa w projektach infrastrukturalnych, wydobywczych, turystycznych oraz rolniczych. Jest to też - jak podkreślił otwierając spotkanie wicepremier Janusz Piechociński - w regionie partner stabilny, przewidywalny i racjonalny, i stanowi dla Polski "szczególny hub w Afryce Północnej".
Obroty handlowe między Polską a Algierią przekroczyły 700 mln dolarów
Piechociński przypomniał, że w 2014 roku obroty handlowe między Polską a Algierią przekroczyły 700 mln dolarów.
Wicepremier zapowiedział również powołanie polsko-algierskiej komisji międzyrządowej, która pogłębi wzajemne kontakty oraz pozwoli na włączenie się rządów we wsparcie dla przedsiębiorców. Szef resortu gospodarki przewiduje, że komisja mogłaby działać już w przyszłym roku.
- Ambicją polskiej gospodarki jest uczestnictwo w projektach algierskich - zaznaczył Piechociński.
Obecny w Warszawie algierski minister przemysłu i górnictwa Abdessalem Buszuarib podkreślił, że oba kraje mają duże doświadczenie we współpracy przemysłowej. Oba według niego zajmują też strategiczne miejsce na mapie świata, co Polsce pozwala wejść do Afryki Północnej, a Algierii na rynek unijny. Kraj prowadzi też wiele reform, które stwarzają nowe możliwości inwestycyjne - wskazał.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego po 7 miesiącach tego roku polsko-algierskie obroty handlowe osiągnęły wartość 251,9 mln dol., w tym polski eksport - 222,7 mln dol., natomiast import - 29,3 mln dol. W wymianie handlowej między oboma krajami dominuje nasz eksport.
Janusz Piechociński wraz z grupą biznesmenów odwiedził Algierię wiosną tego roku.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA