Powstaje europejski odpowiednik GPS - Galileo. Przy projekcie pracują polskie firmy
Budowa systemu nawigacji satelitarnej Galileo to jeden z flagowych programów KE. Jego szacunkowy budżet to 6,5 mld euro. Znaczący udział w pracach nad budową tego systemu mają także polskie firmy i jednostki badawcze. W ostatnich dniach Komisja Europejska przyznała 25 grantów na kontynuację prac nad systemem Galileo, w ramach programu ramowego Horyzont 2020.
2015-10-03, 08:23
Posłuchaj
I co istotne aż 1/5 inicjatyw wpieranych przez Komisję Europejską będzie realizowana z udziałem polskich firm i jednostek badawczych, które wcześniej weszły w konsorcja w zagranicznymi firmami. Wśród naszych krajowych beneficjentów są takie firmy jak Astri Polska, Elproma Elektronika, fundusz Black Pearls czy Instytut Geodezji i Kartografii.
Korzyści dla polskiego przemysłu i nauki
- Ta współpraca jest bardzo korzystna zarówno dla polskiego przemysłu jak i dla polskich jednostek naukowych - uważa dr Anna Świątek z Centrum Badań Kosmicznych. Dzięki tej współpracy będziemy mieli zapewniony dostęp do najnowocześniejszych technologii, rozwój nowych technologii, i to tych , które przynoszą później największy zwrot nakładów. Technologie kosmiczne, choć najpierw wymagają znacznych nakładów, to później przynoszą gigantyczne zyski, kiedy są wykorzystywane przez już „cywilne” gałęzie przemysłu. Są szacunki, że na przykład w Wielkiej Brytanii biznes kosmiczny generuje zysk w wysokości sześciu funtów na każdy wydany na niego funt. To znakomita efektywność inwestycji.
System Galileo alternatywą dla amerykańskiego GPS
Europejski system Galileo ma być alternatywa dla amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS, w przeciwieństwie do nich będzie kontrolowany przez instytucje cywilne, ale zakłada się także, że wszystkie trzy systemy będą mogły ze sobą współpracować. Wszystkie te systemy pracują bowiem na podobnych częstotliwościach. Tak to zostało pomyślane, by jak najwięcej użytkowników mogło korzystać ze wszystkich systemów.
Galileo się spóźnia
Ostateczne zakończenie prac nad systemem Galileo jest niestety mocno opóźnione. Rosną też koszty jego produkcji, początkowy budżet przewidziany na 6,3 mld euro został już przekroczony i łącze wydatki w 2014 r. wyniosły 6,4 mld euro. Już w tej chwili Komisja Europejska zakłada, że do 2020 r. nakłady na Galileo będą wynosić ok. 1 mld euro rocznie. I pewnie na tym się nie skończy , bo na przykład już w tej chwili są prowadzone prace nad druga generacją satelitów. A to oznacza, że firmy, które w tę działalność są zaangażowane jeszcze długo będą miały szanse na unijne wsparcie.
REKLAMA
Elżbieta Mamos, fko
REKLAMA