Życzenia i obawy przedsiębiorców na 2016 r.

W 2016 roku przedsiębiorcy oczekują, że zostaną zachowane zasady obowiązujące do tej pory, a dotyczące szerokiego zakresu konsultacji społecznych związanych z wprowadzaniem ustaw gospodarczych.

2016-01-01, 09:09

Życzenia i obawy przedsiębiorców na 2016 r.
E-administracja. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Czego życzą sobie i czego obawiają się przedsiębiorcy w 2016 r., mówi w Polskim Radiu 24 Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej./Grażyna Raszkowska Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Mamy nadzieję, że zostaną zachowane dobre praktyki, i pod tym względem nic się nie zmieni - mówi Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Przypomina, że do tej pory uwagi przedsiębiorców były wysłuchiwane.

̶  Dobrze by było, abyśmy na świecie byli nadal postrzegani jako stabilny i odpowiedzialny partner, gdyż bez dobrej opinii za granicą, nie będziemy w stanie przyciągnąć zagranicznych inwestycji – mówi ekspert.

Zmniejszyć klin podatkowy

Jak co roku przedsiębiorcy oczekują też, że zmniejszony zostanie tzw. klin podatkowy, czyli różnica pomiędzy całkowitym kosztem zatrudniania pracownika przez firmę, a jego wynagrodzeniem netto.

REKLAMA

Jak uzasadnia, to właśnie klin powoduje, że pracujemy w szarej strefie, a nawet groszowe obniżki składek nie wywołują pozytywnych skutków – mówi.

Obawa o ceny energii

Ekspert KIG obawia się natomiast problemów z dostarczaniem taniej energii, zwłaszcza dla przemysłu.

Jak zauważa, patrząc na ceny surowców, energia powinna tanieć, bo jej nośniki tanieją, ale w Polsce raczej na to szans nie będzie, gdyż musimy bardzo dużo zainwestować w sieci przesyłowe, a także w odbudowę rezerwy mocy.

Ważna też informatyzacja oraz dalsza rozbudowa infrastruktury drogowej

Do ważnych w 2016 roku spraw zalicza także przyspieszenie tempa informatyzacji kraju oraz kontynowanie  budowy infrastruktury drogowej, zwłaszcza w regionach oddalonych od wielkich ośrodków.

REKLAMA

Grażyna Raszkowska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej