Polskie firmy ruszają w kosmos

Już 14 marca ruszy w podróż w stronę Czerwonej Planety, zbudowana przy udziale polskich firm sonda ExoMars2016.

2016-03-10, 21:13

Polskie firmy ruszają w kosmos
Lądownik wysłany w kierunku planety zbada zachowanie się powłok termicznych przy wchodzeniu w atmosferę Marsa. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Jak polskie firmy wkraczają na kosmiczną drogę rozwoju, tłumaczy w Polskim Radiu 24 dr Adam Piotrowski, prezes VIGO System S.A./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Celem misji jest  poszukiwanie biologicznych śladów życia na czerwonej planecie. Jedną z dwóch firm, która bierze udział w projekcie jest VIGO System S.A, która buduje detektory podczerwieni.

Jak mówi prezes firmy dr Adam Piotrowski, będą one wchodziły w skład radiometru, urządzenia, które będzie obserwować Marsa z satelity.

̶  A potem zostanie wystrzelony lądownik w kierunku planety, który zbada zachowanie się powłok termicznych przy wchodzeniu w atmosferę Marsa - wyjaśnia.

Jak podkreśla, to badanie pozwoli być może na zmniejszenie o 10 kilogramów powłoki przyszłego lądownika.

REKLAMA

Urządzenia wypróbowane w kosmosie przydadzą się na Ziemi

Eksploracja kosmosu to jednak nie jedyne zastosowanie technologii tworzonych przez firmy z branży kosmicznej.

Jak tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24, Adam Piotrowski, detektory podczerwieni mają szerokie zastosowanie także na Ziemi.

I wymienia ich wykorzystanie dla celów wojskowych, czy wykrywania chorób nowotworowych.

Planowo start rakiety Proton-M przewidziany jest na 14 marca 2016 roku na godzinę 10.30 (polskiego czasu), a już w 2018 roku kolejna rosyjska rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej