Firma rodzinna płaci podatek podwójnie

Czy firmy rodzinne są podwójnie opodatkowane? Takie można odnieść takie wrażenie, gdy patrzy się na polskie przepisy.

2016-03-31, 14:56

Firma rodzinna płaci podatek podwójnie
Niektórzy przedsiębiorcy zatrudniają nawzajem swoich małżonków tylko na papierze aby uzyskać możliwość odliczenia kosztów. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Czy firmy rodzinne są podwójnie opodatkowane? Na to pytanie odpowiada w radiowej Jedynce Dariusz Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Z jednej strony właściciel firmy, zatrudniający małżonka, nie może bowiem doliczyć sobie jego pensji do kosztów uzyskania przychodu. Z drugiej - małżonek płaci od pensji podatek. 

̶ Tak nie powinno być - mówi Dariusz Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

I wyjaśnia, że zgodziłby się na to, że w przypadku małżeństwa, gdzie istnieje wspólnota majątkowa, pensja nie występuje.

̶ Wtedy dochody sobie dzielimy i opodatkowujemy - mówi.

̶  Natomiast koszty uczestnictwa w prowadzonej działalności gospodarczej powinny być traktowane podatkowo tak jak tego, na kogo zarejestrowane jest przedsiębiorstwo – mówi ekspert.

Zmiana przyniosłaby państwu korzyści

Jednocześnie, jak zaznacza ekspert, zmiana tego prawa nie jest trudna do przeprowadzenia, a państwu mogłaby przynieść same korzyści

Jak wyjaśnia, to jest tylko kwestia zapisów w ustawie o podatkach dochodowych od osób fizycznych, czyli w wydatkach nie stanowiących  kosztów uzyskania przychodu, wykreślić ten punkt o kosztach ubezpieczenia osoby współpracującej.

̶  To znalazłoby pozytywny oddźwięk w społeczeństwie, jako wspieranie aktywności gospodarczej na szczeblu mikroprzedsiębiorstw – mówi.

Obecne przepisy prowadzą do patologii

Na przykład niektórzy przedsiębiorcy zatrudniają nawzajem swoich małżonków tylko na papierze aby uzyskać możliwość odliczenia kosztów. Często jednak małżonek pracuje na rzecz firmy bez wynagrodzenia, bez składek ZUS i nie może później wykazać w swoim CV historii zatrudnienia. Jest więc osobą bez doświadczenia zawodowego.​

Kamil Piechowski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej